به گزارش «کالاخبر»، اسماعیل قادری‌فر دیروز در یک نشست خبری با اشاره به اینکه دستورالعمل خرید حمایتی زعفران ۱۴۰۰ توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد، گفت: بر این اساس ما زعفران صادراتی نگین را با پایه قیمتی ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خریداری می‌‌‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه این قیمت قبلا در شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک تعیین شده بود، افزود: ما از دوشنبه هفته قبل خرید زعفران را در سه استان خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی و خراسان‌شمالی شروع کردیم. معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نقایصی که در حوزه دسته‌بندی، صنایع تکمیلی و زنجیره توزیع زعفران وجود دارد، گفت: ۹۴درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود، در حالی که سهم بازار ما کمتر از ۵درصد است. به همین دلیل امسال، سال پایانی خرید انفعالی این محصول خواهد بود و برای سال آینده ما برنامه‌‌‌هایی در حوزه بهبود صنایع بسته‌بندی، صنایع تکمیلی و توزیع طلای سرخ خواهیم داشت.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی همچنین از تنظیم هوشمند بازار محصولات کشاورزی خبر داد و گفت: ما در حوزه تولید، تامین و توزیع محصولات کشاورزی با مشکلات زیادی مواجه هستیم، به طوری که کشاورزان ما در شرایط دشوار، بهترین و باکیفیت‌ترین محصول را تولید می‌کنند، اما هنگام توزیع و فروش آن با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند.  قادری‌فر با اشاره به اینکه واسطه‌‌‌ها محصول کشاورز را خریداری و از آن استفاده زیادی می‌کنند، اظهار کرد: از سوی دیگر این محصولات با نرخ‌های گزاف به دست تولیدکنندگان می‌رسد که این رویه باید اصلاح شود.  مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به اینکه به طور متوسط فاصله قیمتی محصولات از مزرعه تا سفره گاهی تا ۷۰۰درصد است، گفت: در محصولات مختلف از جمله پیاز، هندوانه و... شاهد این مساله هستیم و سازمان تعاون روستایی سعی می‌کند که با رویکرد هوشمندسازی زنجیره تامین و توزیع، این مشکل را حل کند و سهم مناسبی از بازارهای جهانی را در اختیار صادرکنندگان داخلی قرار دهد.

وی با اشاره به شبکه بزرگ مویرگی تعاونی‌‌‌های کشور نیز گفت: باید تعاونی‌‌‌ها و تشکل‌های حوزه کشاورزی را توانمند کنیم و آنها را ارتقا بخشیم تا بتوانیم از سوی کشاورزی صنعتی به سمت کشاورزی مدرن و صنعتی حرکت کنیم.

قادری‌فر بیکاری دانش‌آموختگان کشاورزی را از دیگر معضلات این بخش عنوان کرد و گفت: باید کاری کنیم که کشاورزی جایگاه واقعی خود را پیدا کند و به رشد و نمو برسد تا بتوانیم از فارغ‌التحصیلان و نخبگان این حوزه به نحو احسن استفاده کنیم. در همین راستا نمایشگاهی با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی برگزار می‌شود که در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای بخش کشاورزی معرفی خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اقتصاد کشاورزی یکی از ارکان امنیت ملی کشور است، گفت: توجه به اقتصاد کشاورزی می‌تواند یکی از ارکان توسعه اقتصادی کشور باشد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با بیان اینکه در بسیاری از حوزه‌‌‌ها به بخش کشاورزی توجه کافی نشده است، گفت: به عنوان مثال، توریسم کشاورزی در کشور ما اصلا وجود ندارد. با این همه تنوع اقلیمی و جاذبه‌‌‌های کشاورزی در حوزه گردشگری کشاورزی کاری انجام نداده‌ایم و این برنامه‌‌‌هایی است که در دستور کار ما قرار دارد و می‌‌‌خواهیم آن را اجرا کنیم.

   تمام فرآیندهای سازمان تعاون روستایی الکترونیکی می‌شود

در ادامه این نشست، علیرضا جاوید عرب‌شاهی، مدیر مرکز ارتباطات، امور مجلس و استان‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با اشاره به اینکه ۸هزار تعاونی در کشور داریم، گفت: به‌زودی تمامی فرآیندهای ما الکترونیکی می‌شود که این مساله موجب افزایش رضایت تولیدکنندگان و پیگیری و نظارت بیشتر از سوی سازمان خواهد شد. عرب‌شاهی تاکید کرد: یکپارچه‌سازی سامانه‌‌‌ها از دیگر اقداماتی است که در دستور کار داریم و خوشبختانه ارتباطات خوبی با شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی برقرار کرده‌ایم که در راستای اجرای این هدف موثر خواهد بود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند