26 copy

در این شرایط، افزایش تورم جهانی و احتمال استمرار این تورم با وجود اخذ سیاست‌‌‌های انقباضی از سوی اقتصادهای بزرگ دنیا به دلیل اخلال عرضه از این صعود قیمتی حمایت می‌کند.

  صعود کم‌‌‌سابقه فلزات صنعتی

ظرف هفته منتهی به‌ روز جمعه، پانزدهم اکتبر، فلزات صنعتی در بازارهای مختلف جهانی در مسیر رشد قیمتی قدم برداشتند؛ به نحوی که در نهایت، قیمت آلومینیوم به رکورد جدید تاریخی دست پیدا کرد و مس نیز مجددا به کانال 10هزار دلاری صعودی کرد. سایر فلزات صنعتی نیز از رشد قیمتی ایجادشده در بازار کامودیتی‌‌‌ها بی‌‌‌بهره نماندند؛ به گونه‌‌‌ای که نیکل ظرف این هفته مجددا به کانال 20هزار دلاری صعود کرد و فلز روی نیز با رشد هفتگی 20درصدی به بالاترین نرخ پس از سال 2006 رسید. دومینوی رشد بهای انرژی، زمینه‌‌‌ساز افزایش قیمت فلزات پایه ظرف هفته اخیر بود. این رشد قیمتی از سویی به افزایش هزینه تولید منجر شد و از طرف دیگر، به توقف یا کاهش تولید فلزات صنعتی انجامید. به این ترتیب، زمینه اوج‌‌‌گیری قیمتی در بازار این محصولات فراهم شده است. افت قابل ملاحظه ذخایر اغلب فلزات صنعتی در انبارهای بورس‌‌‌های بزرگ دنیا موضوع دیگری بود که از این رشد قیمتی حمایت کرد. افزایش خرید در عین اختلال در عرضه، باعث شده است تا موجودی اغلب فلزات صنعتی در بازارهای دنیا رو به کاهش بگذارد که این موضوع از رشد قیمتی در این بازارها حمایت می‌کند. افزایش تورم جهانی و اختلال در عرضه، فاکتورهای دیگری بودند که ظرف هفته اخیر از رشد قیمتی در بازار فلزات صنعتی حمایت کردند.

  رکورد تاریخی بهای آلومینیوم شکسته شد

در روز پایانی هفته اخیر، یعنی جمعه پانزدهم اکتبر، هر تن آلومینیوم در بازار معاملات آتی بورس نیویورک (کامکس) با قیمت 3هزار و 173دلار مورد دادوستد قرار گرفت که این رقم، رکورد تاریخی این محصول بود. همچنین در این روز هر تن آلومینیوم در معاملات نقدی و تحویل فوری بورس فلزات لندن با قیمت 3هزار و 163دلار به فروش رفت که این رقم نیز بیشترین نرخ معامله این محصول در این بازار در طول زمان بود.

رشد بی‌‌‌سابقه بهای انرژی، اختلالات عرضه را تشدید کرده است. با توجه به استمرار کسری عرضه برق در چین، به واحدهای ذوب آلومینیوم در استان چینگهای چین اعلام شد تا تولید خود را به‌منظور کاهش بار در شبکه برق کاهش دهند. در عین حال، رشد کم‌‌‌سابقه هزینه انرژی با محوریت گاز طبیعی در اروپا باعث شده است تا تولید آلومینیوم اولیه که محصولی انرژی‌‌‌بر محسوب می‌شود، با افزایش هزینه و افت حاشیه سود روبه‌رو شود. این موضوع توقف تولید در برخی از واحدهای ذوب آلومینیوم ‌‌‌اروپایی، ازجمله شرکت هلندی آلدل را به همراه داشته است.

در حالی که رشد بهای انرژی هزینه تولید آلومینیوم اولیه را در کشورهای اروپایی افزایش داده، اتحادیه اروپا عوارض ضددامپینگ را بر آلومینیوم وارداتی از چین وضع کرده است. این عوارض، در حمایت از واحدهای ذوب آلومینیوم واقع در این مناطق وضع شده است، اما می‌تواند بر هزینه‌‌‌های تولید صنایع تکمیلی مصرف‌کننده آلومینیوم همچون صنایع خودروسازی، هواپیماسازی و تولیدکنندگان ظروف یک‌بار مصرف همچون قوطی‌‌‌های نوشابه هم بیفزاید.

  مس در یک‌قدمی صعود تاریخی

کاهش موجودی فلز مس در انبارهای بورسی و افزایش هزینه انرژی، بهای فلز سرخ را در بازارهای جهانی صعودی کرد. بر اساس گزارش Kingdom Futures، موجودی فیزیکی مس در بورس فلزات لندن به پایین‌ترین سطح خود از سال 1974 رسیده است. این موضوع محرکی قوی برای رشد بهای مس در بازارهای جهانی بود که باعث شد روز جمعه پانزدهم اکتبر، نرخ مس برای تحویل فیزیکی و فوری در بورس فلزات لندن به 10هزار و 555دلار به‌‌‌ازای هر تن برسد. در عین حال، نرخ معامله مس در معاملات آتی کامکس به 4دلار و 72سنت به ازای هر پوند رسید که این رقم تنها حدود 1/5درصد کمتر از اوج تاریخی بهای مس است که در روزهای ابتدایی ماه مه امسال به ثبت رسید. فلز مس جایگاه ویژه‌ای در انرژی‌‌‌های پاک دارد؛ از این فلز در توربین‌‌‌های بادی، خودروهای برقی و پنل‌‌‌های خورشیدی استفاده می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود تا تقاضا برای آن در سال‌های آینده افزایشی باشد. همین موضوع بر جذابیت سرمایه‌گذاری روی این فلز در بلندمدت می‌‌‌افزاید. همچنین CRU برآورد می‌کند که تا دهه 2030، استفاده از مس در توربین‌های بادی، خودروهای برقی و سایر فناوری‌های «سبز» به 6میلیون تن مس تصفیه‌شده برسد که 20درصد از مصرف جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. جان بناویس (Juan Benavides) از مدیران شرکت دولتی مس شیلی می‌‌‌گوید: افزایش قیمت انرژی، هزینه‌‌‌های تولید مس را تا 6درصد افزایش داده است. وی می‌افزاید: به‌وضوح ترس از تورم جهانی و افزایش هزینه انرژی و سایر مواد مصرفی و اولیه میان تولیدکنندگان وجود دارد. با این حال، موجودی مس در انبارهای دنیا رو به کاهش گذاشته است و به نظر می‌رسد نقدینگی بالایی در بانک‌های سراسر جهان وجود داشته باشد که این موضوع از رشد قیمتی در این بازار حمایت می‌کند. بناویس ادامه می‌دهد: تقاضای مس ظرف سال‌های پیش رو 2 تا 3درصد افزایش پیدا می‌کند و این موضوع به کسری 6میلیون تنی در این بازار منجر می‌شود که تا پایان این دهه ادامه پیدا می‌کند.

  رشد شتابان بهای فلز روی

بهای فلز روی نیز در هفته جاری صعودی کم‌سابقه را تجربه کرد و قیمت معامله آتی آن در بازار کامکس ظرف روز جمعه به 3هزار و 814دلار به ازای هر تن رسید که این رقم اوج قیمتی این فلز پس از سال 2006 بود. در اوایل هفته قبل شرکت Nyrstar که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان روی در جهان است، اعلام کرد که تولید خود را در سه کارخانه مستقر در بلژیک به دلیل افزایش هزینه تولید با رشد بهای انرژی تا 50درصد کاهش می‌دهد. در عین حال شرکت گلنکور روز جمعه از کاهش تولید در سه واحد ذوب روی خود مستقر در کشورهای اروپایی به دلیل صرفه‌‌‌جویی در مصرف انرژی خبر داد. در حالی که رشد بهای انرژی و تورم جهانی، زمینه صعود بهای فلز روی را همگرا با رشد سایر فلزات صنعتی فراهم کرده، دولت چین به منظور کنترل قیمتی در این بازار، اقدام به آزادسازی ذخایر استراتژیک خود کرده است. دولت پکن در سال‌جاری میلادی 180هزار تن روی را برای کنترل قیمتی آزاد کرد. انجمن جهانی سرب و روی در آخرین گزارش خود، میزان تولید روی تصفیه‌شده را در سال‌جاری میلادی برابر 14میلیون و 130هزار تن تخمین زد که این رقم نسبت به میزان تولید در سال قبل افزایشی 2/5درصدی دارد. در این گزارش آمده است که عمده این رشد تولید از سوی چین محقق می‌شود. همچنین در گزارش این انجمن برآورد شده که امسال میزان تقاضای جهانی برای فلز روی 6درصد افزایش یابد و به این ترتیب، سرعت رشد تقاضا برای این فلز نسبت به شتاب رشد تولید بیشتر باشد. این موضوع سیگنالی مهم برای رشد قیمتی در این بازار به‌‌‌ شمار می‌رود.

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند