سکه، پیشتاز بازار گواهی سپرده کالایی

در جریان معاملات هفته منتهی به ۲مهرماه، در بازار مالی بورس کالای ایران، ۲میلیون و ۴۶هزار گواهی سپرده کالایی به ارزش ۴/ ۱۳۸میلیارد تومان بر پایه دارایی‌های سکه طلا، زعفران نگین و پوشال، زیره سبز، پسته بادامی و فندقی و برنج طارم دست به دست شد و بیشترین حجم و ارزش معاملات به سکه طلا اختصاص یافت.

به گزارش کالاخبر، در هفته‌ای که گذشت، طی معاملات، سکه طلا با یک‌میلیون و ۷۱هزار و ۵۰۰گواهی سپرده به ارزش ۸/ ۱۲۳میلیارد تومان در جایگاه نخست معاملات ایستاد و پس از آن زعفران نگین با ۹۳۶هزار و ۳۰۲گواهی سپرده به ارزش ۱۳۷میلیارد و ۶۲۰میلیون ریال دوم شد.

معامله‌گران ۲۹هزار و ۸۸گواهی سپرده زعفران پوشال را نیز دست به دست کردند و ارزش ۳میلیارد و ۵۳۷میلیون ریالی را برای دارایی پایه مذکور رقم زدند تا با این آمار معاملاتی، زعفران پوشال همچنان رتبه سوم حجم معاملات هفتگی را کسب کند، اما جایگاه سوم ارزش معاملات به برنج اختصاص داشت. به عبارت دیگر، ۸هزار و ۷۹۶گواهی سپرده برنج طارم درحالی در بازار خرید و فروش شد که ارزشی بالغ بر ۳میلیارد و ۴۵۶میلیون ریال برای آن ثبت شد. ۲۳۴گواهی سپرده پسته، فندق و بادام نیز در حالی در بازار خرید و فروش شد که ارزشی بالغ بر ۴۱۹میلیون ریال برای آن به ثبت رسید.

  ثبت ۱۷۷هزار قرارداد آتی روی تابلوی بورس کالا

در هفته منتهی به ۲مهرماه ۱۴۰۰ در بازار مشتقه بورس کالای ایران، ۱۷۷هزار و ۶۴۸قرارداد آتی بر پایه دارایی‌های زعفران نگین و پوشال، پسته، زیره سبز، نقره و صندوق طلا منعقد شد که ارزش ۱/ ۳۷۵میلیارد تومانی را در پی داشت.

در جریان معاملات هفته گذشته، ۱۶۰هزار و ۲۴۴قرارداد آتی زعفران نگین بر پایه دو دوره تحویل آبان و دی‌ماه امسال در حالی منعقد شد که ارزش حدود ۳۱۱میلیارد تومانی در بازار مشتقه بورس کالا به ثبت رسید.  انعقاد ۳۶۱۷ قرارداد آتی زعفران پوشال نیز ارزش ۱/ ۵میلیارد تومانی را در یک سررسید آبان‌ماه در پی داشت.

معامله‌گران، ۹۲۷۷ قرارداد آتی نقره را نیز برای تحویل در سه سررسید مهر، آبان و آذر در حالی منعقد کردند که ارزش بیش از ۴/ ۱۹میلیارد تومانی را به ثبت رساندند. این حجم قرارداد آتی پس از حجم قراردادهای آتی زعفران نگین بالاترین رقم در کل بازار بود. حجم و ارزش قراردادهای آتی نقره به ترتیب رشد ۳۲ و ۲۵ درصدی داشت.  انعقاد ۴۴۶۴ قرارداد آتی صندوق طلا در سه سررسید مهر، آبان و آذرماه امسال نیز ارزش ۳۹ میلیارد تومانی را رقم زد تا این دارایی پایه از نظر ارزش معاملات در رتبه دوم بازار قرار گیرد.

۴۳قرارداد آتی زیره سبز تحویل مهرماه سال‌جاری نیز به ارزش نزدیک به ۸/ ۳میلیارد ریال در بازار منعقد شد.  در جریان معاملات هفته گذشته، ۳ قرارداد آتی پسته سررسید مهرماه امسال منعقد شد تا ارزش نزدیک به ۵۶۸ میلیون ریالی در بازار ثبت شود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند