به گزارش «سنا»، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس انرژی گفت: برق یکی از ارکان اساسی معاملات در بورس انرژی است که این کالا، در تابلوی برق در بازار فیزیکی و بازار مشتقه مورد معامله قرار می‌گیرد و ابزارهای تامین مالی این صنعت نیز در بازار مشتقه و بازار سایر اوراق بهادار قابل معامله مورد داد و ستد قرار می‌گیرند.

عسگری افزود: متنوع‌ترین ابزارهای تامین مالی در بورس انرژی برای صنعت برق طراحی و پیاده‌سازی شده است. از جمله گواهی ظرفیت که ابزار تامین مالی اختصاصی صنعت برق محسوب می‌شود و صندوق سرمایه‌گذاری پروژه نیز که برای نخستین‌بار در بازار سرمایه به کار برده شد، برای تامین مالی یک نیروگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

وی از پذیرش و قابلیت معامله ۶۷ نیروگاه در بورس انرژی (۴۱ نیروگاه خصوصی و ۲۶ نیروگاه دولتی) از ابتدای تاسیس تا مردادماه ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: هم‌اکنون ۱۰ نیروگاه در بازار سرمایه (۸ شرکت در فرابورس و ۲شرکت در بورس اوراق بهادار) با ارزش حدود ۹۸۰ هزار میلیارد ریال در گروه عرضه برق، گاز، بخار و آب‌گرم پذیرش شده‌اند و سهام آنها مورد معامله قرار می‌گیرد.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس انرژی سابقه نخستین نیروگاه پذیرش‌شده در بازار سرمایه کشور را مربوط به ۷ اسفند ۱۳۹۲ و آخرین نیروگاه پذیرش‌شده را نیز مربوط به ۱۲شهریور ۱۳۹۹ اعلام کرد.

عسگری در ادامه بیان کرد: با همت شرکت توانیر، از سال ۱۴۰۰ پای کنتور و سایر ادوات و تجهیزات برق نیز به بورس کالا باز شد و اکنون شرکت‌های توزیع نیروی برق و برق منطقه‌ای نیازهای خود را در این زمینه از طریق برگزاری مناقصات با ساختار شفاف بورس تامین می‌کنند.

وی افزود: با وجود گذشت حدود ۹ سال از معاملات برق در بورس انرژی و ۸ سال از معامله نخستین سهام نیروگاهی در فرابورس ایران، صنعت برق همچنان صنعتی مهجور در بازار سرمایه است و یکی از دلایل آن ورود دیرهنگام‌تر این صنعت به بازار سرمایه در قیاس با سایر صنایع و پیچیدگی‌های حاکم بر مناسبات مالی و ساختاری این صنعت است.

عسگری در پایان گفت: با توجه به بروز مشکلات اخیر در تامین برق صنایع و برق خانگی در کنار مشکلات و معضلات انباشت‌شده خود صنعت، اهمیت و نقش کلیدی و زیربنایی این صنعت بیش از پیش نمایان شده است.

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند