سیگنال ارزی، گواهی سکه را از سکه انداخت

درحالی که ظرف هفته گذشته طلا در بازارهای جهانی در مسیر رشد قیمتی نوسان می‌کرد، از ارزش گواهی سکه در بازار مالی بورس کالا کاسته شد، به گونه‌ای که هر گواهی سکه ظرف هفته منتهی به روز جمعه ۲۵ تیر ماه۵/ ۲ درصد از ارزش خود را در این بازار از دست داد. البته در این بازه زمانی طلا در بازار آزاد کشور نیز در مسیر کاهش نرخ نوسان داشت، اما این مسیر افت نرخ را با شتابی کمتر طی می‌کرد به گونه‌ای که ظرف همین بازه زمانی هر سکه بهار آزادی حدود یک درصد از ارزش خود را از دست داد. به این ترتیب ظرف این مدت فاصله قیمتی میان سکه در بازار آزاد با میزان معادل آن از گواهی سکه افزوده شد و در نهایت در روز چهارشنبه ۲۳ تیر ماه میانگین فاصله قیمتی هر گواهی سکه با معادل سکه های طرح جدید در بازار آزاد به ۲ درصد رسید. اگرچه ظرف هفته‌های قبل عمدتا معامله‌گران بازار مالی بورس کالا نرخ‌های کمتری را برای هر گواهی سکه نسبت به قیمت معادل آن در بازار آزاد پیشنهاد می‌دادند اما ایجاد فاصله قیمتی ۲ درصدی میان سکه در بازار آزاد و معادل گواهی آن، مربوط به نیمه اردیبهشت ماه امسال می‌شد. در نیمه اردیبهشت ماه امسال، تعدیل انتظارات تورمی میان اهالی بازار با سیگنال‌های احیای برجام مهم‌ترین دلیل عقب‌نشینی قیمتی در بازار گواهی سپرده سکه طلا بود. اما چه موضوعی باعث شد تا در هفته گذشته بر ذهنیت کاهشی معامله‌گران بازار مالی بورس کالا افزوده شود؟

در حالی که ظرف هفته قبل طلا در مدار صعود نرخ نوسان می‌کرد و تا روز پنج شنبه ۱۵ جولای به کانال ۱۸۳۰ دلاری به ازای هر اونس نیز برگشته بود که بیشترین نرخ معامله آن ظرف یک ماه اخیر بود، سیگنال‌های کاهشی ایجاد شده در بازار ارز کشور مهم‌ترین دلیل عقب‌نشینی معامله‌گران از بازار گواهی سپرده سکه طلا بود. در اواسط هفته گذشته اخباری مبنی بر احتمال ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای و برخی معافیت‌های تحریمی ایران از سوی آمریکا منتشر شد. انتشار این خبر اسکناس آمریکایی را در بازار آزاد تا ۲۴هزار و ۵۰۰ تومان کاهش داد و با اثرگذاری بر بازار طلا از قیمت سکه در بازار آزاد نیز کاست.

  تعدیل انتظارات منفی معامله‌گران بازار مالی

نوسان قیمتی در بازار گواهی سکه ظرف روزهای سپری شده از هفته جاری نیز ادامه داشت. در روز ابتدایی این هفته بر ارزش گواهی سکه در بازار مالی بورس کالا افزوده شد، این در حالی بود که از ارزش طلا در بازار جهانی ظرف روز پایانی هفته یعنی جمعه ۱۶ جولای و حتی از نرخ طلا در بازار آزاد کشور نسبت به روز چهارشنبه هفته قبل نیز اندکی کاسته شده بود. با این وجود معامله‌گران بازار مالی بورس کالا قیمت‌های بالاتری را برای خرید و فروش هر گواهی سکه پیشنهاد کرده و به این ترتیب از فاصله قیمتی میان سکه در بازار آزاد و معادل وزنی گواهی آن کاسته شد و به ۳/ ۱ درصد رسید. این موضوع به مفهوم تغییر ذهنیت اهالی بازار مالی بورس کالا و کاهش انتظار افت بیشتر نرخ ارز میان آنها است. در زمان تنظیم این گزارش هر گواهی سکه رفاه با قیمت ۱۰۳ هزار و ۸۰ تومان مورد معامله قرار می‌گیرد و فاصله‌ای حدود یک درصدی میان نرخ این گواهی و معادل آن در بازار آزاد وجود دارد.

قیمت جهانی طلا به عنوان سیگنال بنیادی اثرگذار بر این بازار نیز این روزها چندان قابل پیش‌بینی نیست. طلا از ابتدای سال میلادی حدود چهار درصد از ارزش خود را از دست داده، با این وجود برخی تحلیلگران بین‌المللی به آینده این فلز زرد امیدوار بوده و معتقدند  فضای اقتصاد کلان ایالات متحده، رشد نسبت بدهی آمریکا به تولید ناخالص داخلی، ادامه سیاست انبساطی برخلاف آنچه گفته می‌شود و احتمال شیوع ویروس دلتا کرونا باعث می‌شود که هر اونس طلا مجدد به سقف قیمتی ۲ هزاردلاری بازگردد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند