حمیدرضا عظیمیان روز دوشنبه (۲۵ اسفندماه) در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت فولادمبارکه با بیان اینکه امیدواریم برگزاری این مجمع علامت و پالس مثبتی در جهت افزایش امید به سودآوری و ارزش افزوده سهامداران باشد، گفت: مجوز افزایش سرمایه ۸۴۰۰ میلیارد تومان فولادمبارکه توسط سازمان بورس صادر شد. وی افزود: افزایش سرمایه شرکت فولادمبارکه یک افزایش سرمایه واقعی است و به‌صورت صوری و با اما و اگر مواجه نیست. از ۸۴۰۰ میلیارد تومان (مجموع افزایش سرمایه معادل ۴۰ درصد)، ۸۳۵۵ میلیارد تومان از محل سود انباشته سهامداران و حدود ۴۴۶۲ میلیارد تومان از سایر اندوخته‌ها تامین می‌شود. کل افزایش سرمایه شرکت ۱۱ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شد اما سازمان بورس با ۸۴ هزار میلیارد ریال آن موافقت کرده است. مدیرعامل فولادمبارکه درباره محل مصرف افزایش سرمایه این شرکت تصریح کرد: افزایش سرمایه ذکر شده در پروژه نورد گرم ۲ و سرمایه‌گذاری‌هایی در سایر شرکت‌های فولادی و معدنی (۱۵۰۰ میلیارد تومان) صرف می‌شود.

سهم ۴۳ درصدی فولادمبارکه از تولید فولادخام کشور

عظیمیان با اشاره به مشکلات و چالش‌های کشور از جمله کرونا و تحریم در سال ۹۹ افزود: شرکت فولادمبارکه با تولید ۵ میلیون و ۸۹۳ هزار تن فولادخام در ۱۰ ماه سال ۹۹، حدود ۳۱ درصد از سهم بازار و گروه فولادمبارکه با تولید ۸ میلیون و ۲۴۶ هزار تن فولادخام سهم ۴۳ درصدی را از بازار فولاد کشور در اختیار داشته است. وی ادامه داد: امیدواریم با توجه به اینکه اسفندماه سال‌جاری بر خلاف سال گذشته، ۳۰ روز است، به تولید ۷ میلیون تن فولادخام دست پیدا کنیم. در ۳۰ سال گذشته بهترین عملکرد فولادمبارکه در سال ۹۶ و با تولید ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن ثبت شده درحالی‌که هم اکنون از تولید ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولادخام عبور کرده‌ایم. به گفته مدیرعامل شرکت فولادمبارکه، همچنین این شرکت در ۱۱ ماه ۹۹ بیش از ۷ میلیون و ۶۲ هزار تن از انواع محصولات فولادی تولید کرده درحالی‌که براساس آخرین آمار (۲۲ اسفندماه) به عدد ۷ میلیون و ۵۷۵ هزار تن تولید انواع محصولات دست یافته است.

فولادمبارکه تا پایان سال در حوزه فروش رکورد می‌زند

عظیمیان گفت: در حوزه فروش نیز این شرکت در ۱۱ ماه سال‌جاری، ۶ میلیون و ۹۹۰ هزار تن فروش به ثبت رسانده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷/ ۱ درصد کاهش داشته است اما براساس آخرین آمار (۲۲ اسفند) فروش داخلی به ۶ میلیون و ۳۳۶ هزار تن و فروش صادراتی به یک میلیون و ۱۱۱ هزار تن (مجموعا ۷ میلیون و ۴۴۷ هزار تن بوده) رسیده و تا پایان سال به ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت که خود رکورد جدید برای این شرکت محسوب می‌شود. وی تصریح کرد: عملکرد حاصل از این فروش در ۱۱ ماه سال‌جاری، ۶۶ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان ۲۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان معادل ۸۱ درصد افزایش داشته است. این رقم تا ۲۲ اسفند سال‌جاری به ۷۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافته که همه حاکی از عملکرد خوب فولادمبارکه در سال ۹۹ است.

افزایش ۹۱ درصدی سود هر سهم فولاد در سال‌جاری

مدیرعامل شرکت فولادمبارکه خاطرنشان کرد: در بخش سودآوری نیز سود هر سهم در بازه زمانی منتهی به ۳۰ آذر ۹۹ مثبت ۹۹۱ ریال بوده که نسبت به سال گذشته (۵۱۹ ریال) افزایش ۹۱ درصدی داشته است. سود خالص این شرکت در ۹ ماه سال‌جاری نیز به ۲۰ هزار میلیارد و۷۰۷ میلیارد تومان رسیده است. به گفته وی، در ابتدای سال‌جاری ارزش بازار فولادمبارکه ۹۲ هزار میلیارد تومان بود درحالی‌که هم‌اکنون به ۲۶۳ هزار میلیارد تومان رسیده است. قیمت هر سهم فولادمبارکه نیز در فروردین سال‌جاری حدود ۴۴۱ تومان بوده که در حال حاضر به ۱۲۵۹ تومان رسیده و ارزش افزوده خوبی برای سهامداران به ارمغان داشته است. عظیمیان درباره اقدامات این شرکت برای حفظ ارزش سهام فولادمبارکه در دوره اصلاحی بازار سرمایه افزود: با پیگیری‌های انجام شده مجوز سازمان بورس برای خرید اوراق خزانه به‌منظور حمایت سهام شرکت دریافت شد و با این اقدام اجازه ندادیم سهام شرکت شاهد هیجانات به ویژه در هفته پایانی سال‌جاری باشد. این اقدامات ضمن حفظ ارزش سهام فولادمبارکه، بر کل بورس تاثیر مثبت گذاشت.

بازدهی ۱۹۰ درصدی فولادمبارکه در سال ۹۹

وی درباره بازدهی سهام شرکت فولادمبارکه از ابتدای سال‌جاری و تفاوت آن با سایر بازارها گفت: بازدهی سهام این شرکت تاکنون ۱۹۰ درصد بوده است درحالی‌که در حوزه طلا و سکه ۷۰ درصد و در یورو (ارز) ۶۴ درصد بوده است. این آمار به خوبی نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری روی سهام شرکت فولادمبارکه به مراتب بازدهی بیشتری برای سرمایه‌گذاران نسبت به سایر بازارهای مالی به ارمغان داشته است.

تلاش فولادمبارکه برای خودکفایی کشور در تولید ورق فولادی

مدیرعامل فولادمبارکه افزود: میزان واردات ورق در کشور سالانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون یورو است که هم کشور را وابسته می‌کند و هم صنایع کشور را با مشکلات تحریم مواجه می‌سازد. فولادمبارکه جهت تامین ورق مورد نیاز صنایع و حفظ ارزش افزوده ناشی از تبدیل فولادخام به انواع ورق، از سال ۸۹ به‌دنبال اجرای پروژه نورد گرم ۲ بوده و در سال ۹۶ نیز قراردادهای لازم منعقد شده اما متاسفانه به دلیل بد‌عهدی طرف‌های اروپایی اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: به‌رغم این بدعهدی‌ها و تحریم‌ها شرکت فولادمبارکه بیکار ننشسته و درصدد است آن را اجرایی کند. اجرای این پروژه علاوه بر ایجاد خودکفایی برای کشور، اشتغال‌زایی خوبی نیز به همراه دارد. عظیمیان تصریح کرد: حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان از کل افزایش سرمایه نیز در شرکت‌هایی نظیر الکترود اردکان، تامین آب اصفهان، فولاد زاگرس، فولاد سفید دشت، فولاد هرمزگان، شرکت صنایع معدنی چادرملو و مواردی از این قبیل سرمایه‌گذاری می‌شود. عظیمیان با بیان اینکه موفقیت فولادمبارکه به تنهایی رخ نداده و حاصل همکاری این شرکت با سازمان‌هایی نظیر سازمان بورس، خصوصی‌سازی و حسابرسی است، گفت: در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از سهام شرکت فولادمبارکه در اختیار ۴۰ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت و نزدیک به ۲۵ درصد از سهام آن نیز در اختیار سهامداران خصوصی است.

به علاوه بخشی از سهام این شرکت نیز در اختیار صندوق‌های بیمه، وزارت رفاه و در نهایت جامعه وسیعی از مردم (به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم) است. وی خاطرنشان کرد: به خود می‌بالیم که برای پمپاژ امید در جامعه به‌صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنیم. پس از استماع گزارش هیات‌مدیره، حسابرس و بازرس قانونی شرکت درخصوص پیشنهاد افزایش سرمایه، با ارائه مجوز سازمان بورس، افزایش سرمایه ۸۴۰۰ میلیارد تومانی این شرکت به تصویب مجمع عمومی فوق‌العاده رسید و مجمع به هیات‌مدیره تفویض اختیار کرد تا طی ۶ ماه و با رعایت دستورالعمل‌های سازمان بورس نسبت به عملی کردن افزایش سرمایه و ثبت آن در دفاتر رسمی اقدام کند. این شرکت پس از ثبت افزایش سرمایه خود، دومین شرکت بورسی ایران لقب خواهد گرفت.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
58 نفر این پست را پسندیده اند