به گزارش خبرگزاری تسنیم، امین ابراهیمی، مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شرکت فولاد اکسین به‌عنوان شرکت فعال در زمینه تولید لوله‌های مورد نیاز صنعت نفت و گاز کشور، توانست برای اولین بار اسلب‌(ضخامت) ۳۰۰ میلی‌متر را با موفقیت نورد کند.

وی افزود: ورق تولید شده تحت استاندارد API بوده و با گرید X۷۰ با ابعاد ۶/ ۴ ‌در ۲۷ متر تولید شد‌ که تولید این ابعاد در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا فقط در توان شرکت فولاد اکسین است.

ابراهیمی با بیان اینکه «استفاده از این اسلب به‌عنوان مواد اولیه؛ همان استانداردی است که شرکت دانیلی ایتالیا برای ظرفیت اسمی شرکت فولاد اکسین برنامه‌ریزی و پیش‌بینی کرده بود»، گفت: این ورق با عرض ۵/ ۴متر، برای لوله‌های ۵۶ اینچ استفاده می‌شود که پرکاربردترین لوله در صنعت نفت و گاز است.

وی ادامه داد: قبلا از اسلبی که در خط تولید اکسین استفاده می‌شد از هر ورق تولید شده یک لوله در شرکت‌های لوله‌سازی ساخته می‌شد، اما با استفاده از اسلب ۳۰۰ میلی‌متری از هر ورق فولادی ۲ لوله تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین تصریح کرد: استفاده از این اسلب به‌عنوان مواد اولیه علاوه بر اینکه ارتقای استاندارد کیفی محصولات، میزان استهلاک و فرسایش قطعات و خط تولید را نیز کم می‌کند.

وی افزود: اساسا هدف از ایجاد طرح فولاد‌سازی فولاد اکسین تولید همین اسلب برای خط تولید شرکت است؛ در هفته گذشته برای نخستین بار اسلب ۳۰۰ میلی‌متر توسط شرکت فولاد مبارکه تولید شد که برای تولید ورق به فولاد اکسین ارسال شد و با توجه به اینکه آن شرکت به علت اینکه در آینده خط نورد گرم خود را راه‌اندازی می‌کند، خود به این مواد اولیه نیاز دارد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: شرکت فولاد اکسین برای ادامه حیات خود به شدت نیاز به اسلب ۳۰۰ میلی‌متری دارد که تامین آن مگر با راه‌اندازی طرح فولادسازی محقق نمی‌شود؛ تعامل و همراهی فنی دو شرکت فولاد اکسین و فولاد مبارکه در دو سال گذشته باعث شده که لوله‌های انتقال نفت و گاز شیرین و ترش در همه بخش‌های زنجیره تولید از مرحله اسلب، ورق و لوله کاملا بومی‌سازی شده و کشور از واردات این محصول کاملا بی‌نیاز شود.

وی ادامه داد: این همکاری که تحت نظر بالاترین استانداردهای وزارت نفت ایجاد شده باعث شد پروژه راهبردی خط لوله نفت ترش گوره به جاسک که استراتژیک‌ترین پروژه انتقال نفت و گاز کشور است در سریع‌ترین زمان خود به مرحله تکمیل و نهایی شدن برسد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند