همچنین حراج باز به این معنی است که زمان کافی برای ارائه پیشنهاد قیمتی وجود دارد و با هر ثبت قیمت جدیدی، سایر کارگزاران از یک فرصت برای ارتباط با مشتری اصلی و ثبت تقاضای جدیدی برخوردار هستند تا جایی که پتانسیل کشف نرخ عادلانه به سادگی فراهم شود. البته این شیوه معامله امکان توسعه، بازبینی و پیشرفت دارد و پتانسیل تعمیم آن به سایر گروه‌های کالایی وجود داشته آن ‌هم در شرایطی که نیاز به ساز و کارهایی برای کاهش قیمت‌ها را باید در این چارچوب نرخ‌گذاری در نظر داشت.

عرضه‌های سنگ‌آهن در بورس کالا ادامه یابد

کیوان جعفری‌طهرانی، کارشناس ارشد بین‌المللی بازارهای کالایی، عرضه سنگ آهن در بورس کالا را که برای نخستین بار در تالار حراج باز اتفاق افتاد رویداد بسیار مثبتی برای این صنعت خواند و گفت: در این عرضه‌ها که به صورت Open Auction انجام می‌شود، خریداران واقعی‌تر قابلیت رقابت با یکدیگر را پیدا می‌کنند.

جعفری‌طهرانی در گفت‌و‌گو با «کالاخبر» افزود: زمانی که مزایده‌ها در قالب پاکت‌های در بسته انجام می‌شود، امکان رقابت مجدد وجود نداشته و در نتیجه قیمت واقعی کشف نخواهد شد. البته انتظار این نیست که در مزایده اول یا دوم، قیمت‌ها به سرعت به نرخ‌های واقعی نزدیک شود چون اگرچه تقاضا برای سنگ آهن و کنسانتره از سوی فولادسازان وجود دارد، اما این تقاضا هنوز به نقطه بحرانی خود نرسیده است. از این رو هر چه زمان می‌گذرد رقابت و قیمت‌ها واقعی‌تر می‌شود.

او اظهار کرد: باید از این اقدام ایمیدرو استقبال کرد و به عقیده بنده، روند عرضه‌ها باید تداوم یابد به صورتی که طی چند ماه آینده قیمت‌ها واقعی‌تر از گذشته شوند.

وی تصریح کرد: البته نمی‌توان انتظار داشت قیمت‌ها به محدوده نرخ‌های جهانی نزدیک شود چون قیمت‌های فروش داخلی هنوز براساس بخشنامه‌های موجود تعیین می‌شوند اما می‌توان توقع داشت که نرخ‌ها درصدی بالاتر از قیمت‌های مصوب در بخشنامه‌ها باشد و به نرخ واقعی نزدیک‌تر شوند. برای مثال ضریب ۱۶ تا ۱۸ درصدی فعلی برای قیمت کنسانتره با در نظر گرفتن نوسان محدودی ارزیابی می‌شود که در بازار آزاد هم سنگ‌آهن عیار پایین‌تر بر این مبنای قیمتی مورد دادوستد قرار می‌گیرد.

این کارشناس ارشد بین‌المللی بازارهای کالایی ادامه داد: تا زمانی که شاهد قیمت‌گذاری دستوری باشیم و چنین شاخص‌ها و ضرایبی در بازار وجود داشته باشد قطعا رسیدن به ضرایب واقعی‌تر براساس نرخ‌های جهانی، زمان‌بر خواهد بود؛ اما در شروع این دست اقدامات در راستای واقعی‌سازی قیمت‌ها و کنار رفتن رویکرد دستوری از اقتصاد بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند