به گزارش کالا خبر، رضا مناجاتی، کارشناس بازارسرمایه ازجمله مزیت‌های هدایت معاملات اموال مازاد نهادهای عمومی و دولتی به بستر بورس‌کالا را مربوط به بحث شفافیت می‌داند. چراکه طبق تجربه چند ساله، مسیر مزایده همواره مورد نقد بسیاری از کارشناسان حوزه قرار داشته و ابهامات فراوانی را به همراه داشته است. هنگامی که جریان دادوستد املاک مازاد این نهادها به بورس‌کالا و سازوکارهای رسمی معاملاتی آن سپرده می‌شود، گمانه‌زنی درخصوص روند معاملات ایجاد نخواهد شد، آن هم در شرایطی که بستر انجام دادوستدها کاملا قانونی، شفاف و در سایه سازوکارهای بازار رقابتی و به دور از انحصار، امکان خرید این املاک را مهیا می‌کنند.

او افزود: هنگامی که شرایط معامله از انحصار خارج شده و به سمت رقابت حرکت می‌کند نه تنها به نفع خریدار است؛ بلکه عرضه‌کننده نیز از آن منتفع می‌شود.

به عبارت دقیق‌تر هنگامی که بازار رقابتی‌تر شده و اصطلاحا به شکسته شدن انحصار منجر می‌شود، امکان ورود همه افراد که متقاضی خرید ملک هستند فراهم می‌شود و به نوعی می‌توان گفت با اطلاع‌رسانی بهتری که با درج امیدنامه‌ها و ورود املاک  روی تابلوی معاملاتی بورس‌کالا نسبت به روش‌های سنتی نظیر درج آگهی در روزنامه‌ها و نشریات صورت می‌گیرد، فروشنده نیز دیگر با مساله انحصار خرید مواجه نیست و می‌تواند از این شرایط رقابتی منتفع شود؛ زیرا آحاد بیشتری از افراد جامعه از این معاملات مطلع می‌شوند.

به گفته مناجاتی، بنابراین متقاضیانی که ممکن است در شرایط سنتی برگزاری مزایده اشراف کاملی به نوع معامله و قیمت واقعی ملک نداشتند و حتی با مساله عدم شناخت رقبای خود مواجه بودند، در بورس‌کالا با آگاهی بیشتری به معاملات ورود پیدا کنند و شرایط خرید برای آنها تسهیل شود.

این کارشناس بازار سرمایه از دیگر مزایای ورود مسکن به بورس‌کالا را مربوط به قیمت‌گذاری صحیح دانست و گفت: باتوجه به آنکه قیمت پایه املاک توسط کارشناس رسمی دادگستری اعلام می‌شود، هر دو سمت معامله می‌توانند اطمینان کافی از نرخ پایه داشته باشند و در بستر معاملات الکترونیکی و شفافی که سازوکارهای معاملاتی بورس‌کالا فراهم می‌آورد به دادوستد بپردازند.

او معتقد است، بورس‌کالای ایران همواره بستری برای تعیین قیمت منصفانه کالاها به شمار می‌رود که مبتنی بر عرضه و تقاضا، قیمت نهایی هر کالا تعیین می‌شود. در بازار اموال غیرمنقول نیز می‌توان انتظار چنین رخدادی را داشت و عملا نتیجه معامله به ارزان‌‌فروشی یا حتی گران‌فروشی منجر نخواهد شد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند