به گزارش «کالاخبر» بررسی آمار بورس کالای ایران بیانگر آن است که ارزش معاملات این بورس در سه بازار فیزیکی، مشتقه و مالی از ابتدای سال تا هفتم آذر ماه با رشد ۹۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیش از ۲۰۲ هزار و ۱۴۶ میلیارد تومان رسیده است.

  دادوستد ۲۲ میلیون تن کالا

در این بین سهم بازار فیزیکی از کل ارزش معاملات بورس کالا بیش از ۱۷۲ هزار و ۵۴۸ میلیارد تومان برآورد شده که به لحاظ ارزش رشد ۱۰۴ درصدی داشته است. حجم معاملات بازار فیزیکی نیز با رشد ۳۵ درصدی از ۱۶ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۲۴۵ تن در سال گذشته به ۲۲ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۵۲۵ تن از ابتدای سال تا پایان هفتم آذر ماه رسید.

در بازار فیزیکی اگرچه بیشترین حجم معاملات مربوط به فرآورده‌های نفتی با معامله ۱۰ میلیون و ۵۳ هزار و ۳۴۱ تن محصول بود اما محصولات صنعتی و معدنی بیشترین ارزش معاملات را با ۹۱ هزار و ۲۰۲ میلیارد تومان به خود اختصاص داده‌اند. حجم معامله محصولات صنعتی و معدنی در این مدت ۸ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۷۱۷ تن بوده است. ارزش معاملات فرآورده‌های نفتی در مدت مذکور نیز در بورس کالا بالغ بر ۳۲ هزار و ۴۲۳ میلیارد تومان ثبت شد. حجم معاملات محصولات پتروشیمی نیز در این مدت ۳ میلیون و ۵۹۷ هزار و ۲۱ تن به ارزش ۴۷ هزار و ۸۷۳ میلیارد تومان اعلام شده است.

در بازار فرعی نیز ۷۵ هزار و ۴۳۱ تن محصول به ارزش ۳۹۲ میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفته است که به ترتیب رشد حدود ۲۴ درصد به لحاظ حجم و 8/ 25 درصد از نظر ارزش داشته است.

  رشد نماگرهای بازار فیزیکی

در تالار محصولات صنعتی و معدنی رشد ۴۳ درصدی حجم و ۱۵۷ درصدی ارزش معاملات به ثبت رسیده و در تالار محصولات پتروشیمی رشد حجم معاملات ۲۳ درصد و افزایش ارزش معاملات ۷۹ درصد بوده است. تالار فرآورده‌های نفتی نیز در بورس کالا رشد ۳۴ درصدی حجم و ۴۸ درصدی ارزش را تجربه کرده است. در بازار فرعی نیز افزایش ۲۴ درصدی حجم و ۲۵ درصدی ارزش معاملات ثبت شد.

  رشد حجم معاملات بازار مشتقه

در بازار مشتقه بورس کالا نیز از ابتدای سال تا پایان هفته اول آذر ماه رشد ۱۴ درصدی حجم معاملات به چشم خورد و مجموع قراردادهای مشتقه در این مدت ۱۱ میلیون و ۱۹۵ هزار و ۹۸۲ قرارداد به ارزش ۱۵ هزار و ۲۳۳ میلیارد تومان گزارش شده است که از این میزان ۱۱ میلیون و ۱۷۱ هزار قرارداد مربوط به قراردادهای آتی و بیش از ۲۴ هزار قرارداد مربوط به قرارداد اختیار معامله بوده است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند