این نخستین عرضه املاک این وزارتخانه در بورس‌کالا بود که مورد معامله قرار گرفت. به گزارش کالاخبر ایمان عسکری‌زاده دبیر هیات اجرای فروش املاک وزارت دفاع ضمن قدردانی از مجموعه بورس‌کالا به دلیل همکاری و تلاش‌های هفته‌های اخیر، گفت: وزارت دفاع سالانه بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان فروش املاک و اراضی دارد که برای تسریع و بهبود فرآیند فروش، نیاز به اتاق‌ شیشه‌ای و شفاف بورس‌کالا احساس می‌شود.

 همچنین رضا محتشمی‌پور قائم‌مقام بورس‌کالای ایران با بیان اینکه برای عرضه املاک در بورس‌کالا دو فاز عملیاتی وجود دارد، اظهار کرد: نخستین فاز، تدوین مقررات تا پذیرش کالا است که در این مسیر امکان بروز ابهام‌هایی وجود دارد که بورس‌کالا با همراهی عرضه‌کننده ملک، این بخش را پیش می‌برد.

وی در ادامه عنوان کرد: فاز دوم نیز به اقدامات پس از پذیرش ملک برمی‌گردد که در این حوزه، موضوع بازاریابی با همکاری عرضه‌کننده اهمیت دارد. در واقع اگر شرایطی مهیا شود تا با همراهی عرضه‌کنندگان، تابلوی املاک و مستغلات بورس‌کالا به فعالان بازار زمین و مسکن معرفی شود، توسعه معاملات املاک در بورس‌کالا با سرعت به‌مراتب بیشتری رقم می‌خورد.

براساس اطلاعیه بورس‌کالای ایران، قیمت پایه پیشنهادی این زمین در حالی ۱۳۰ میلیارد ریال اعلام شد که تضمین متقاضیان خرید برای شرکت در حراج مبلغ ۹/ ۳ میلیارد ریال معادل سیصد و نود میلیون تومان (۳‌درصد قیمت پیشنهادی فروشنده) به‌صورت واریز وجه نقد یا تودیع ضمانت‌نامه بانکی در نظر گرفته شده بود. نوع تسویه این عرضه به‌صورت نقدی و اعتباری بوده و خریدار به‌عنوان برنده حراج، ظرف ۱۰ روز کاری بعد از تاریخ انجام معامله فرصت دارد ۴۰درصد بخش نقدی را به حساب عملیاتی بورس‌کالا واریز کند.

براساس شرایط مندرج در اطلاعیه عرضه این ملک درخصوص مهلت و نحوه تقسیط و وثایق مورد‌نیاز توسط خریدار، در مرحله دوم نیز برنده حراج باید معادل ۴۰ درصد از ثمن معامله را ظرف مدت حداکثر ۹۰ روز پس از تنظیم مبایعه‌نامه و همزمان با تحویل ملک به خریدار واریز کند.

در مرحله سوم نیز معادل ۲۰ درصد از ثمن معامله ظرف مدت حداکثر ۱۸۰ روز پس از تنظیم مبایعه‌نامه و همزمان با انتقال سند مالکیت به نام خریدار باید از سوی برنده حراج به فروشنده پرداخت شود. سررسید تحویل نیز ۹۰ روز پس از تنظیم مبایعه‌نامه و ارائه سند تسویه خارج از پایاپای اعلام شده است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند