این مطلب به معنی آن است که توسعه با محوریت حجم معاملات از سمت صنایع بزرگ بالادستی و تولیدکننده مواد اولیه و محصولات میانی چندان برجسته نخواهد بود یا شتاب محدودی دارد. این درحالی است که بازارهای مغفول بسیاری وجود دارد که زمینه‌ساز توسعه بورس‌کالا به‌شمار خواهند رفت که چندان مورد توجه قرار نگرفته است. بازار املاک یکی از این موارد است آن‌هم در وضعیتی که سال‌ها پتانسیل توسعه و تعمیق این بازار در دسترس بوده ولی به تازگی مورد توجه واقع شده است. در سال‌های گذشته توسعه بورس‌کالا به بازار عراق در دستور کار قرار گرفت اگرچه با خروج از برجام و وضع تحریم‌های آمریکا، این پتانسیل سرکوب شد اما در ماه‌های آینده این توانمندی بالقوه از امکان عملیاتی شدن برخوردار خواهد شد. بازار فرعی یکی دیگر از این بسترهاست که می‌تواند آینده متفاوتی را برای بورس‌کالا، سبک معاملات و حتی جایگاه آن در افکار عمومی به همراه داشته باشد. تابلوی مناقصات و رینگ صادراتی دیگر مزیت مهم و مغفول بورس‌کالاست که در آینده می‌تواند ابزار مهمی برای مدیریت صادرات از کشور محسوب شود. هم‌اکنون زمان آن است که به این مزیت‌ها توجه کرده و برای استفاده از آنها در آینده برنامه‌ریزی کنیم زیرا بدون داشتن استراتژی و مخصوصا شناخت، حتی دوران گشایش فضای اقتصادی ایران هم تنها با انبوهی از سوالات روبه‌رو شده و زمان چندانی برای استفاده از فرصت‌ها فراهم نخواهد بود.

 استقبال نهادهای عمومی و دولتی از فروش املاک در بورس‌کالا

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: فروش املاک در بورس‌کالا امسال با عرضه موفقیت آمیز چند ملک آغاز شده است؛ طرحی که بورس‌کالا چند سال روی آن کار کرده بود و این رویداد امسال برای بازار سرمایه و بازار املاک به ثمر نشست. همچنین به مرور با آشنایی سازمان‌ها و ارگان‌ها با این روش معاملاتی شاهد درخواست‌های زیادی برای عرضه املاک در بورس‌کالا هستیم.

حسن رضایی پور، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با کالاخبر به مزایای معامله املاک در بورس‌کالا اشاره کرد و گفت: عرضه املاک در بورس‌کالا مکانیزمی جذاب و روان است که آشنایی سازمان‌ها و ارگان‌ها با این روش‌های معاملاتی باعث شده تا چند نهاد عمومی و دولتی به‌دلیل مزایای این روش درخواست فروش املاک مازادشان در این بازار شفاف را ارائه کنند.

 افزایش محسوس درخواست پذیرش املاک

رضایی‌پور با بیان اینکه بورس‌کالا می‌تواند مرجعی شفاف برای معاملات حوزه املاک و مسکن باشد، افزود: بزرگ‌ترین مشکل سازمان‌ها و نهادها برای واگذاری املاک مازاد خود این است که مکانیزم واگذاری به روش مزایده‌های سنتی، بسیار پیچیده و با کمترین شفافیت بود، اما با عرضه در بورس‌کالا و شفافیت در معاملات مشاهده می‌کنیم که روزبه‌روز به تعداد درخواست نهادها و سازمان‌ها برای عرضه املاک در این بورس افزوده می‌شود.

رضایی‌پور ادامه داد: تاکنون روند معاملات املاک در بورس، روان و ساده بوده و امیدواریم در بخش تامین مالی در بازار اوراق بهادار و اوراق مشتقه به‌صورت کامل همپوشانی صورت گیرد تا شاهد معاملات موفق املاک در بورس باشیم.

 جایگزینی توانمند برای مزایده‌ها

وی افزود: تجربه معامله املاک در بورس‌کالا نشان داد که جایگزینی مزایده‌های پاکتی سنتی با روش‌های معاملاتی در بورس؛ شدنی است و ابهامی در آن وجود ندارد زیرا بورس از جایگاه قانونی برخوردار است.

به گفته رضایی پور، قانونی که پیش تر برای عرضه کالاهای مختلف در بورس‌کالا وضع شد، قانون درست و بجایی بود و براساس قانون توسعه ابزارهای مالی به صراحت عنوان شده است که محصولات و کالاهایی که در بورس عرضه می‌شوند از برگزاری تشریفات مزایده و مناقصه معاف هستند و در اجرا می‌بینیم که این مکانیزم جای کاغذهای فیزیکی را می‌گیرد. این کارشناس بازار سرمایه به موانع ورود املاک نهادهای دولتی و عمومی به بورس‌کالا اشاره کرد و گفت: برای ورود املاک نهادهای دولتی زیرساخت قوی و محکمی وجود دارد و مصوبه مجلس نیز برای آن صادر شده است. اما این مصوبه نهادهای دولتی را برای عرضه املاک مازادشان در بورس الزام نکرده و تنها به آنها اختیار داده است که با عرضه در بورس از برگزاری تشریفات مزایده و مناقصه معاف ‌شوند؛ حال آنکه بهتر است این مصوبه به‌صورت یک الزام باشد تا عرضه املاک با کمترین هزینه و بیشترین شفافیت، از طریق عرضه در بورس به فروش برسند. وی ادامه داد: در مزایده‌های سنتی وجه لازم برای حضور در مناقصه و مزایده بعد چند ماه به حساب متقاضیانی که موفق به خرید نشده بودند، بازگردانده می‌شد. اما در بورس نهایتا وجه تضمین مربوطه در روز انجام معامله نزد بورس سپرده می‌ماند و بعد از انجام معامله از سوی یک خریدار، سپرده وجه تضمین سایر متقاضیان آزاد می‌شود که این برای متقاضیان بهترین گزینه است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند