این مطلب به معنی آن است که بسیاری از موجودی انبارهای پیشین موعد تحویل آنها در معاملات گواهی سپرده کالایی و حتی قراردادهای مشتقه به آرامی فرا می‌رسد و فضا برای ورود کالاهای جدید و البته رونق صادرات و تجارت محصولات در بازار فیزیکی نیز فراهم خواهد شد. این موارد می‌تواند تغییرات مهمی را در بازار فیزیکی بورس کالا به‌همراه داشته باشد.  در شرایطی که نوسان بهای ارز سیگنال جانبی مهمی برای حمایت از بازار به شمار می‌رود، ورود کالاهای جدید به بازار سیگنالی متفاوت از نرخ ارز را به بازار وارد می‌کند. بنابراین روزهای فعلی را باید زمان پوست‌اندازی بازار مالی در بورس کالای کشور به شمار آورد که خروجی آن تقویت ساز و کارهای معاملاتی و البته توسعه بیشتر این بازار است. همچنین اخبار منتشر‌شده نیز حکایت از همین موارد دارد. 

به گزارش کالاخبر، مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای فرآیند تحویل قراردادهای آتی زیره سبز سررسید مهر ۹۹ را اعلام کرد که مطابق با آن تحویل در قرارداد آتی زیره سبز تحویل مهر ۹۹ در روز سه‌شنبه ۲۲ مهر برای تبدیل زیره سبز به گواهی مراجعه کنند. عـلاوه بـر ایـن مشـتریان فروشـنده می‌توانند حـداکثر تـا سـاعت ۱۵ آخـرین روز معاملاتی یعنی ۲۲ مهر اقدام به خرید گواهی سپرده زیره سبز در معاملات روزانه گواهی سپرده زیره سبز کنند. همچنین مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای فرآیند تحویل قراردادهای آتی پسته سررسید مهر ۹۹ را اعلام کرد که براساس این اطلاعیه فرآیند تحویل در قرارداد آتی پسته تحویل مهر ۹۹ در روز یکشنبه ۲۰ مهر ماه جاری و از طریق گواهی سپرده پسته انجام می‌شود. براین اساس کلیه مشتریان فروشنده موظفند حداکثر تا روز سه‌شنبه ۱۵ مهر برای تبدیل پسته به گواهی سپرده مراجعه کنند. علاوه بر این مشتریان فروشنده می‌توانند حداکثر تا ساعت ۱۵ آخرین روز معاملاتی یعنی ۲۰ مهر اقدام به خرید گواهی سپرده پسته در معاملات روزانه گواهی سپرده پسته کنند.

مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران طی صدور اطلاعیه‌ای از گشایش اولین انبار پسته خشک طبیعی خندان بادامی برای انجام معاملات گواهی سپرده کالایی از دوشنبه ۱۴ مهرماه جاری خبر داد. محصول تحویلی به انبار باید پسته خشک طبیعی خندان بادامی تولید سال ۱۳۹۹ باشد و انبار، محصول تولیدی سال‌های گذشته را پذیرش نخواهد کرد. مقدار هر گواهی سپرده کالایی یک کیلوگرم است و برای تحویل گرفتن کالا از انبار لازم است حداقل به میزان ۱۰۰ کیلوگرم گواهی سپرده کالایی توسط مالک ارائه شود. طبق این اطلاعیه سررسید انبار ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۰ بوده و آخرین روز معاملاتی نماد ایجاد شده ۱۹ آبان سال آینده است و پس از آن معاملات برای فرآیند تحویل و تسویه حساب با انبار متوقف خواهد شد.

Untitled-1 copy

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند