محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی به دفاع از عرضه املاک در بورس کالا پرداخت و از برنامه‌های این وزارتخانه برای بهره‌گیری از ابزارهای مالی نوین بورس کالا در حوزه مسکن شامل اوراق سلف موازی استاندارد، انتشار اوراق خرید دین مصالح ساختمانی، صندوق‌های املاک و مستغلات، راه‌اندازی بازار تهاتری ملک و تابلوی مصالح خبر داد. وی اشاره کرد که اوراق سلف موازی استاندارد مسکن دارای مزایا و کارکردهای متعددی است که ازجمله آنها، امکان تامین مالی برای فعالان ساخت‌وساز و اطمینان از فروش، امکان خرید مسکن پیش از ساخت در یک بازار رسمی برای خانوارها، دسترسی به انجام معاملات از سراسر کشور، امکان سرمایه‌گذاری به‌صورت متری در مسکن و تضمین اجرای تعهدات سازندگان توسط شرکت بورس کالا بوده است که خرید مسکن پیش از ساخت در بازار رسمی و امکان خرید متراژهای متفاوت از واحدهای مسکونی، ریسک افزایش قیمت مسکن را برای افرادی که توان خرید واحد مسکونی کامل را ندارند، پوشش خواهد داد.

مزایای انتشار این اوراق برای سازندگان تامین مالی پروژه‌ها و همچنین اطمینان از فروش واحدهای در دست تولید آنهاست و به نظر می‌رسد جذابیت کافی برای ورود سازندگان به این بازار وجود دارد. مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران نیز از فراهم شدن امکان حراج الکترونیکی در بورس کالا خبر داد و گفت این موضوع باعث شفاف‌تر شدن فروش خواهد شد. جواد فلاح به «دنیای اقتصاد» گفت: روز چهارشنبه اولین تجربه معامله املاک مازاد بانک‌ها در بورس کالا رقم خورد و ما این انتظار را داریم که سایر بانک‌ها هم با این جریان همسو شده و از این مکانیزم شفاف در تابلوی بورس کالا برای عرضه املاک مازاد خود بهره ببرند تا از روش‌های سنتی دادوستدهای این املاک که به شکل مزایده و به اصطلاح باز کردن پاکت و اعلام برندگان مزایده انجام می‌شد، به سمت نورافکن شفافیتی که در سایه این بازار فراهم شده حرکت کنند.

از این راه خریداران قادر خواهند بود بدون نگرانی از شرایط معامله، در یک سیستم منصفانه و شفاف به رقابت و خرید بپردازند. درکنار این عوامل بر تضامینی که بورس کالا از عرضه‌کننده دریافت می‌کند و مبایعه‌نامه‌ای که روی سایت بورس کالا به همراه گزارش کارشناس رسمی دادگستری که در قسمت اطلاعیه عرضه منتشر می‌شود، می‌توان تکیه کرد درحالی که در مزایده‌های سنتی منتشر نمی‌شوند. بنابراین اگر بتوانیم بازاری متمرکز برای اموال مازاد بانک‌ها روی تابلوی بورس ایجاد کنیم، هزینه دسترسی و جست‌وجوی اطلاعات نیز کاهش می‌یابد و می‌توانیم به اهدافی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است دست یابیم.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند