به گزارش مهر، سعید اسلامی بیدگلی به راه‌اندازی بورس مسکن و مزایای آن اشاره کرد و گفت: درخصوص راه‌اندازی بورس مسکن باید با دقت بیشتری اظهارنظر و اقدام کرد.

وی با اشاره به اینکه بورس مسکن نسبت به سایر بورس‌ها کمتر آزموده شده است،  ادامه داد: مسکن کالایی است که همگن نیست اما اگر بخواهیم در مورد مزیت بورس کالا صحبت کنیم باید بگوییم که بورس مسکن موجب شفافیت و حذف رانت می‌شود.

اسلامی بیدگلی با تاکید بر اینکه باید به سازوکارهای بورس کالا به خوبی اندیشید گفت: به‌عنوان مثال در بورس کالا و فلزات نهادهای حاکمیتی در قیمت‌ها دخالت می‌کنند اما در بورس مسکن این‌طور نخواهد بود.

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران اضافه کرد: اقتصاد ایران نیاز به ایجاد ساز و کارهای مشخص و شفاف دارد، بنابراین بورس مسکن می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند. اما میزان موفقیت بورس کالا به ساز و کارهایی که تعریف می‌شود بستگی دارد.

اسلامی بیدگلی خاطرنشان کرد: شاید یکی دیگر از بخش‌هایی که می‌توان درخصوص راه‌اندازی بورس مسکن به آن اشاره کرد این است که بخش عرضه و تقاضا و میزان نقدشوندگی به بازار مسکن کمک می‌کند، پس باید از تمام فرصت‌های راه‌اندازی بورس مسکن استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه ابتدا باید برای راه‌اندازی بورس مسکن به خوبی فکر و مطالعه شود، خاطرنشان کرد: برای راه‌اندازی بورس مسکن ابتدا باید اهداف و چشم‌اندازها و ساز‌و‌کارها و نقاط ایده آل بورس مسکن تعیین و تبیین و سپس نسبت به راه‌اندازی آن اقدام شود.

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در پاسخ به این پرسش که برخی کارشناسان معتقد هستند که مسکن چون یک کالای همگن نیست نمی‌تواند وارد بورس شود و راه‌اندازی بورس مسکن یک اقدام اشتباه است تاکید کرد: حجم معاملات همواره بالا است و بازار مسکن بازاری است که همیشه نقطه فرار نقدینگی در جریان‌های تورمی بوده است. پس اقتصاددانان همواره پیش‌بینی می‌کنند که بخشی از سرمایه و نقدینگی به سمت مسکن کشیده شود و تعداد زیادی از متقاضیان مسکن با رشد قیمت‌ها، قدرت خرید خود را از دست بدهند.

اسلامی بیدگلی با بیان اینکه مشخص است که متقاضیان با آورده‌های پایین نمی‌توانند وارد بازار مسکن شوند و سرمایه‌گذاران هم نگران آینده بازار هستند گفت: راه‌اندازی بورس مسکن در ابتدا نیازمند یک ساز و کار مناسب است و باید دقت زیادی در راه‌اندازی آن شود.

وی در پاسخ به این پرسش که در سال‌های گذشته فروش متری مسکن نیز موفقیتی نداشت گفت: به هر حال فروش متری مسکن هم در دوره خود دارای مشکلات و ایراداتی بود اما امروز خرد کردن دارایی‌ها و نقدشوندگی و جذب سرمایه‌های خرد را فراهم می‌کند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند