حسن روحانی در مراسم افتتاح طرح احداث کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس شهر بابک گفت: رساندن رقم صادرات بخش مس به حدود یک میلیارد دلار در سال گذشته، در کنار تکمیل این پروژه به دست جوانان متخصص ایرانی پس از توقف مشارکت خارجی‌ها به دنبال دور جدید تحریم‌ها، افتخار آفرین برای همه ایرانی‌ها است.

رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح طرح توسعه ذوب و انبار کنسانتره مجتمع مس شهر بابک، افزایش 50 درصدی محصولات این مجتمع و رساندن این تولیدات به رقم 120 هزار تن را کاری ارزشمند دانست و اظهار کرد: کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی در کنار بهره‌گیری از تکنولوژی جدید و افزایش تولید از نکات ارزنده این طرح است.

رئیس‌جمهور همچنین در این ارتباط‌های زنده تلویزیونی با توضیح استاندار کرمان و مدیران استان در بخش‌های مختلف صنعت و معدن در جریان چگونگی اجرای طرح‌های ملی در استان کرمان قرار گرفت.

در این مراسم همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در راستای توسعه معادن و صنایع معدنی ارائه کرد. بر اساس این گزارش، طرح توسعه ذوب‌مس آندی خاتون‌آباد با هدف توسعه کارخانه ذوب مس خاتون‌آباد، ارتقای تکنولوژی نسل‌های قدیم کوره ذوب فلش که دارای محدودیت‌های تکنیکی متعددی ازجمله عدم امکان استفاده از اکسیژن، مصرف بالای سوخت‌های فسیلی، میزان تولید غبار و تاثیر آن بر سایر تجهیزات پایین‌دستی به بهره‌برداری رسیده است. اجرای این طرح و به‌روز کردن تکنولوژی که یک اقدام موافق زیست‌محیطی است، موجب افزایش 50 درصدی تولید مس آندی از 80 هزار تن به 120 هزار تن شده است.

هدف از طراحی و اجرای انبار کنسانتره جدید نیز افزایش ظرفیت کارخانه ذوب و رفع مشکلات موجود در طراحی انبار قدیم و جلوگیری از اتلاف محصول مهم کنسانتره مس است.

این انبار مجموعا دارای ظرفیت 60 هزار تن شامل ایجاد ظرفیت انبارش 50 هزار تن متریک کنسانتره مس، 5 هزار تن (متریک) سیلیکا فالکس، 5 هزار تن (متریک) کنسانتره سرباره و 26 تن مواد سرد بازگشتی است.

 طرح احداث کارخانه اسید سولفوریک خاتون‌آباد با هدف اطمینان از رفع آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از انتشار گازهای خروجی کوره‌های ذوب فلش و کنورتور و تبدیل گاز دی‌اکسید گوگرد ناشی از سوختن گوگرد موجود در کنسانتره به ظرفیت حدود 600هزار تن اسیدسولفوریک در سال طراحی و اجرا شده است. جذب کامل غبار خروجی از الکتروفیلترها توسط تجهیزاتی به نام WESP از مزیت‌های این طرح بوده که با اجرای آن صددرصد غبار موجود در گاز ورودی در این مرحله جذب و امکان ورود به اتمسفر را پیدا نمی‌کند.

طرح احداث کارخانه تولید اکسیژن مس خاتون‌آباد نیز یکی از پروژه‌های طرح توسعه ذوب مس خاتون‌آباد است که برای تامین اکسیژن موردنیاز فرآیند غنی‌سازی هوای کوره جدید فلش و متعاقبا غنی‌سازی هوای موردنیاز کوره‌های کنورتور با ظرفیت تولید 440 تن اکسیژن در روز طراحی و اجراشده است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند