سعید ترکمان با اشاره به ارائه پیشنهادهای بورس‌کالای ایران برای تامین نیاز واحدهای تامین‌کننده شبکه رسمی توزیع اقلام مصرفی مرتبط با کنترل بیماری کرونا به کالاخبر گفت: بورس‌کالای ایران در ۱۳ اسفند سال‌جاری با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و لزوم تامین هر چه سریع تر نیاز واحدهای تامین‌کننده شبکه رسمی توزیع اقلام مصرفی مرتبط با کنترل این بیماری و پیشگیری از فراگیری ابتلا به این ویروس، با اعتماد به تشکل‌ها و انجمن‌ها پیشنهادهایی برای اصلاح مثبت یا منفی سهمیه‌های خرید مواد اولیه موردنیاز برای تولید اقلامی همچون ماسک و گان ارائه کرده و با تعاملاتی که حاصل تلاش تشکل‌های این حوزه است، این پیشنهادها مطرح شده و خوشبختانه انجمن ملی پلیمر ایران نیز آمادگی خود را برای هماهنگی‌های لازم اعلام کرده است.

وی درخصوص اصلاح سهمیه برخی مواد اولیه موردنیاز برای تولید اقلام بهداشتی موردنیاز برای مبارزه با این بیماری اظهار کرد: طبق تصمیم کارگروهی که به همین منظور تشکیل شده و شامل نمایندگانی از وزارت صمت، وزارت بهداشت، بورس‌کالا، انجمن ملی پلیمر ایران و تعدادی از نهادها است، مقرر شد در برخی گریدها همچون S۶۰ عرضه‌ها به‌صورت اختصاصی و برای پوشش دارو به‌کار گرفته شود.وی تاکید کرد: درخصوص ظروف بسته‌بندی محلول‌های ضدعفونی‌کننده نیز با مشکلاتی مواجه هستیم که قسمتی از آن ساختاری است. چراکه در شرایط کنونی تقاضای روزانه برای ظروف محلول‌های ضدعفونی‌کننده بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون بطری است که توان کافی برای تولید این میزان بطری وجود ندارد. اما نکته حائز اهمیت این است که بخش زیادی از این تقاضا واقعی نیست. زیرا اگر بخواهیم نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، بانک‌ها و ادارات و نهادهای عمومی را تامین کنیم، باید بین ۲ تا ۳ میلیون بطری تولید شود که با همت اعضای انجمن، کارگروه مبارزه با کرونا و کمپین نفس که با همکاری اتاق بازرگانی ایران به همین منظور فعال است، ۵ فهرست از اسامی واحدهای تولیدی را به وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده‌ایم.

وی ادامه داد: درخصوص ماسک و گان بهداشتی (لباس‌های مخصوص بیمارستانی) نیز که عموما از مواد پلی پروپیلن تولید می‌شود، خوشبختانه با هماهنگی وزارت صمت به تعدادی از تولیدکنندگان بزرگ مواد اولیه موردنیاز برای تولید پارچه‌های بدون بافت جهت تولید ماسک و گان نیز مجوز داده شده که از طریق بورس مواد اولیه تولید این اقلام را در اختیار واحدهایی که به‌صورت سه شیفت درحال تولید هستند، قرار دهند.

وی گفت: خوشبختانه با کمک و مدیریت کارگروهی که برای مبارزه با این بیماری تشکیل شده، تشکل‌ها و انجمن‌ها بر فرآیند توزیع این اقلام خاص نظارت جدی خواهند داشت و این اختیار به انجمن ملی پلیمر ایران و شرکت‌های پتروشیمی داده شده که با دادن مشورت به وزارت صمت و تغییر سهمیه‌های بهین‌یاب، این اقلام را در بورس در اختیار واحدهایی که تولیدکننده این کالاها بوده و به‌صورت سه شیفت‌کاری درحال تولید هستند قرار دهند.

وی درخصوص اعمال عرضه‌های خاص در بورس نیز گفت: در نظر گرفتن عرضه‌های خاص نیز مربوط به واحدهایی است که سهمیه سامانه بهین‌یاب دارند، اما به‌دلیل تولید در سه شیفت کاری نیاز بیشتری به مواد اولیه دارند. از این رو پیشنهاد شده که این عرضه‌ها به‌صورت خاص به این گروه‌های تولیدکننده تخصیص داده شود.

ترکمان با اشاره به اینکه تمام هماهنگی‌ها و تعامل بین این کارگروه و پتروشیمی‌ها برای مقابله با کرونا در یک هفته انجام شده است، گفت: خوشبختانه با همکاری واحدهای پتروشیمی، مواد اولیه موردنیاز تولید ظروف و بسته‌بندی دارو و محلول‌های ضدعفونی‌کننده با سرعت بیشتری درحال تامین است. علاوه بر این، در عرضه‌های اخیر به‌دلیل اتفاقات رخ داده در بازارهای جهانی و عرضه‌های مناسب پتروشیمی‌ها بسیاری از کالاهای عرضه شده در بورس‌کالا وارد مچینگ شد و این اتفاق خوبی است که کمک‌کننده است.

رئیس هیات‌مدیره انجمن ملی پلیمر ایران در خاتمه سخنان خود اظهار کرد: همچنین مقرر شده واحدهایی که تولیدکننده این اقلام بوده ولی تولیدات خود را در اختیار مراکز درمانی و وزارت بهداشت قرار نمی‌دهند، مورد بررسی قرار گرفته و درخصوص آنها تصمیم‌گیری‌های لازم صورت گیرد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند