به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد»، محمود نوریان با اشاره به تولید آزمایشی واحد احیای مستقیم چادرملو از اواخر سال گذشته اظهار کرد: این اقدام در مجتمع صنعتی اردکان آغاز شد و به سرعت به ظرفیت اسمی رسید و به‌زودی با حضور رئیس‌جمهوری به‌طور رسمی افتتاح می‌شود. وی عنوان کرد: این واحد فولادی قادر است سالانه یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن آهن اسفنجی تولید کند. نوریان، دلیل تاخیر در افتتاح رسمی این واحد فولادی را فشردگی برنامه‌های رئیس‌جمهور به‌ویژه برنامه دیدارهای خارجی عنوان و اظهار امیدواری کرد با سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور به استان یزد و شهرستان اردکان، این واحد عظیم صنعتی نیز به‌طور رسمی افتتاح شود.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همچنین در مورد بازدید هفته گذشته خود از خطوط و تاسیسات شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج‌فارس به استان‌های کرمان و یزد اظهار کرد: از آنجا که شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همواره در جهت توسعه پایدار گام برداشته، مشارکت در این طرح را  نیز از اهداف کلان و توسعه بخش شرکت و منطقه دانسته و با سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در تلاش برای انتقال آب به استان یزد است. وی ادامه داد: به همین منظور در هفته گذشته به مدت سه روز به همراه مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج‌فارس برای بررسی روند اجرای طرح از مراحل نصب و تجهیز خط لوله و تصفیه‌خانه این پروژه عظیم ملی و استراتژیک از بندرعباس تا یزد از ایستگاه‌های پمپاژ و خطوط بازدید کردیم.

نوریان عنوان کرد: نصب آب‌شیرین‌کن درحال اتمام است و بخشی از پمپ‌های آبگیری از دریا درحال نصب است و به‌زودی آماده آبگیری می‌شود. وی افزود: لوله‌گذاری‌ها تا مجتمع گل‌گهر سیرجان تقریبا به اتمام رسیده و امید داریم تا پایان امسال آب به گل‌گهر سیرجان برسد و از سیرجان نیز کار نصب خطوط برای انتقال آب به مجتمع مس سرچشمه و از آنجا به‌طور همزمان لوله‌گذاری به سمت استان یزد نیز درحال اجراست به‌طوری که بیش از ۱۵۰ کیلومتر از مسیر ۳۴۰ کیلومتری مس سرچشمه تا مجتمع صنعتی چادرملو لوله‌گذاری شده است و ٥٠کیلومتر لوله درحال نصب است و تا پایان سال کل لوله‌گذاری این قسمت تمام می‌شود.

  رسیدن آب خلیج‌فارس به یزد در یک سال آینده

مدیرعامل چادرملو افزود: طی یک‌سال آینده آب شیرین از خلیج‌فارس به استان یزد و مجتمع صنعتی چادرملو می‌رسد.نوریان همچنین اظهار کرد: هدف عمده طرح شیرین‌سازی و انتقال آب نمک زدایی شده، توسط سه خط انتقال از خلیج‌فـارس به صـنایع جنـوب شرق کشور، تامین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی درحال بهره‌برداری و طرح‌های توسعه مجتمع‌های معدنی و صنعتی، گل‌گهر، مس سـرچشمه و چادرملو در استان‌های کرمان و یزد است.وی خاطرنشان کرد: مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس آغاز شده و بعد از تامین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه یافته و در نهایت به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی می‌شود.نوریان ادامه داد: اجرای قطعه سوم طرح به طول ۳۴۰ کیلومتر از مجتمع مس سرچشمه تا صنایع فولادی در منطقه اردکان استان یزد همچنین انشعاب به صنایع معدنی چادرملو است.وی افزود: قطر نامی لوله‌های مورد استفاده در این قطعه هزار و ۳۰۰ و ۹۰۰ میلی‌متر و دبی آب انتقالی در این مسیر ۵/ ۱ مترمکعب بر ثانیه خواهد بود.

  نیاز انتقال آب به ۱۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه

نوریان ادامه داد: در این قطعه عملیات نقشه‌برداری و مسیرگشایی از طریق مناقصه عمومی به پیمانکار واگذار شده و خاتمه عملیات اجرایی مهر ماه سال ۱۳۹۹ پیش‌بینی شده است.مدیرعامل چادرملو، کل سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای اجرای این طرح عظیم ملی را ۱۱۰ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۴۷ هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند