به گزارش «نیپنا» بورس‌کالای ایران هفته گذشته نیز میزبان معامله انواع محصولات پتروشیمی بود، کاهش ۲۱/ ۱۶ درصدی حجم دادوستد پلیمرها در هفته گذشته از ویژگی‌های مهم بازار پلیمرها بود که موجب شد تا رقم معاملاتی نزدیک به ۵۶هزار و ۴۰۰ تن ثبت شود. این رقم معاملاتی کمترین رقم ثبت شده در ۴ هفته اخیر بود و نشان می‌دهد که بازار در این مدت، در یک سیکل نزولی نوسان کرده و حجم معاملاتی هفتگی کاهشی بوده است. البته در این مدت حجم تقاضا رقمی نزدیک به ۱۷ درصد کاهش یافت که می‌توان گفت دلیل اصلی افت حجم معاملات؛ همین سیگنال مهم از سمت تقاضا بود. افت قیمت‌های پایه در بورس‌کالا که به کاهش نرخ در بازار داخلی منجر شد را باید مهم‌ترین دلیل برای کاهش جذابیت خرید و افت تقاضا به‌شمار آورد.

این درحالی است که حجم معاملات جذاب هفته‌های اخیر موجب شد تا موجودی انبارها افزایش یابد که می‌تواند سرعت‌گیر جدیدی در مسیر رشد حجم معاملات به‌شمار رود. از ویژگی‌های دیگر معاملات در هفته گذشته می‌توان به کاهش ۷/ ۳ درصدی حجم عرضه پلیمرها در بورس‌کالا و ثبت رقم ۹۰ هزار و ۴۷۰ تن اشاره کرد آن‌هم در شرایطی که این رقم هنوز در سطوح بالایی قرار دارد و می‌توان گفت که بازار پلیمرها اگرچه وارد یک سیکل کاهش از حجم معاملات شده، ولی هنوز اوضاع وخیمی را شاهد نیستیم. این درحالی است که ایام اربعین و مشکلات حمل‌ونقل در عراق به‌عنوان یک سیگنال در مسیر صادرات محصولات نهایی ایفای نقش کرده است اگرچه به مرور زمان باز هم شرایط صادراتی کشورمان به عراق به حالت عادی باز خواهد گشت.

در بازار شیمیایی‌های بورس‌کالا اما وضعیت متفاوتی را شاهد هستیم و رشد حجم معاملات به ثبت رسید. رشد نزدیک به ۱۷درصدی حجم دادوستد محصولات شیمیایی در هفته گذشته به ثبت رسید که موجب شد این رقم به نزدیکی ۲۵ هزار و ۸۰۰ تن در هفته گذشته افزایش یابد که نشان می‌دهد برخلاف بازار پلیمرها، بازار ترکیبات شیمیایی بورس‌کالا هم متعادل است و هم در مسیر رشد قرار گرفته است. این رفتار معاملاتی حکایت از آن دارد که وضعیت تولید در صنایع تکمیلی پتروشیمی مساعد است و می‌توان از روزهای فعلی به زمانی برای تعادلی مطلوب در بازار شیمیایی‌ها یاد کرد. این وضعیت نشان می‌دهد که می‌توان به بهبود اوضاع در بازار پلیمرهای بورس‌کالا نیز خوش‌بین بود.

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند