بنابراین استارت‌آپ‌ها و سایر بنگاه‌های کوچک و متوسط می‌توانند نقشی بسیار موثر در نوآوری در صنعت سنگ‌آهن و فولاد کشور ایفا کنند. از جمله مزیت‌های رقابتی برای استارت‌آپ‌های این بخش، کاهش قیمت برای مصرف‌کننده، افزایش کیفیت محصول، تضمین قیمت و کیفیت کالا و خدمات و در نهایت سهولت و در دسترس بودن کالا و خدمات ارائه شده هستند.

زمینه‌های نوآوری در کسب‌وکارهای صنعت فولاد کشور عبارتند از:

 نوآوری در محصول مانند سیستم‌های مانیتورینگ، کنترل از راه دور، مشارکت تولیدکنندگان مواد اولیه در تهیه و فروش محصولات نهایی فولادی، سیستم‌های فرآوری و گندله‌سازی سیار و... .

همچنین نوآوری در خدمات مانند سیستم‌های تهاتر کالاهای فولادی و مواد اولیه فولاد، تهیه بانک‌های اطلاعاتی جامع و فروش اطلاعات حاصل از آنالیز داده‌ها، استفاده از سیستم‌های حمل‌ونقل ترکیبی جاده‌ای، دریایی و ریلی، بهره‌گیری از فناوری بلاک‌چین برای شبکه‌سازی و تهیه شناسنامه الکترونیک واحدهای فولادی کشور، استفاده از ارزهای رمزنگاری شده مانند اتریوم و بیت کوین برای تجارت خارجی به خصوص با چین و ... .

 پایداری: کاهش مصرف انرژی، مدیریت پسماندها، اقتصاد چرخشی.

  منابع انسانی:  آموزش‌های مستمر، ایمنی و بهداشت کارکنان و... .

محصول:  طراحی صنعتی، روش‌های جدید تولید محصول و... .

بازیافت: جمع‌آوری قراضه، پسماند معادن و بازیافت زباله‌های الکترونیکی.

طراحی و راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی متخصصان حوزه سنگ‌آهن، زغال‌سنگ، سنگ‌آهک و فولاد، پلت‌فرم‌های مشاوره‌ای، آنالیز داده‌های بزرگ، سیستم‌های تضمین کیفیت محصول و... چاپ سه‌بعدی، آنالیزهای پیش‌بینانه، امنیت سایبری، واقعیت بصری، هواپیماهای بدون سرنشین، سنجش ‌از دور و تصاویر ماهواره‌ای، روباتیک، سیستم‌‌های حسگر و مانیتورینگ، پلت‌فرم‌های آنلاین مبتنی بر وب و برنامه‌های کاربردی موبایل، اینترنت اشیا و... از دیگر زمینه‌های نوآوری در استارت‌آپ‌های تامین مواد اولیه صنعت فولاد کشور هستند. در این میان فناوری چاپ سه‌بعدی و روباتیک و هواپیماهای بدون سرنشین از اهمیت بیشتری برخوردارند، زیرا در حوزه‌های طراحی صنعتی، سیستم‌های انبارداری، بهره‌برداری از معادن سنگ‌آهن، زغال‌سنگ و سنگ‌آهک به‌خصوص معادن کم‌عیار یا معادن عمیق، ماشین‌آلات، حمل‌ونقل و لجستیک و... کاربردهای بیشتری دارند. همچنین می‌توان گفت استارت‌آپ‌هایی که به سه کلید توسعه پایدار یعنی توسعه اجتماعی، اقتصادی و محیط‌زیستی توجه بیشتری داشته باشند، آینده روشن‌تری پیش رو خواهند داشت. به‌طور مثال شکل‌گیری استارت‌آپ‌های حوزه بازیافت پسماند معادن و بازیافت زباله‌های الکترونیکی، علاوه بر کاهش مسائل و مشکلات محیط‌زیستی، نقش موثری در تامین مواد اولیه صنایع فولاد کشور خواهد داشت.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند