محمد اسماعیل‌زاده با بیان اینکه شروع معاملات زیره‌سبز در بورس‌کالای ایران در قالب گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی شفافیت قیمتی و سهولت در انجام معامله را برای خریدار و فروشنده به ارمغان آورده است، اظهار کرد: به‌دلیل اینکه در بورس قیمت پیشنهادی خریدار و فروشنده و معاملات کاملا روشن و شفاف است، همه کشاورزان و زیره‌کاران به مرور و به شکل روزانه از قیمت‌های واقعی مطلع می‌شوند و در این میان سهولت در انجام معاملات به‌صورت مستقیم مشوقی برای عرضه کالا در بورس توسط تولیدکننده شده است. وی با اشاره به نمونه موفق عرضه زعفران در بورس‌کالا گفت: به‌طور مسلم تجربه موفقی که برای زعفران به‌دست آمد، برای زیره‌سبز نیز قابل تکرار است. چراکه برخلاف زعفران، زیره‌سبز از نظر طبقه‌بندی محصول و کیفیت، تنوع کمی دارد و به راحتی استانداردهای لازم برای آن توسط کشاورز قابل رعایت است. اسماعیل‌زاده افزود: البته ممکن است به‌دلیل نا آشنایی کشاورزان و تولیدکنندگان زیره با مکانیزم‌های معاملاتی در بورس‌کالا، حضور و استقبال آنها در ماه‌های ابتدایی قدری با سرعت پایین یا بروز برخی مقاومت‌ها اتفاق بیفتد؛ اما بدون شک در آینده این محصول با استقبال بالایی روبه‌رو خواهد بود و حتی می‌توان گفت به‌دلیل گردش بالای معاملات زیره، انتظار می‌رود استقبال از معاملات این محصول در بورس به مراتب از زعفران نیز فراتر رفته و با استقبال بیشتری روبه‌رو شود.

این فعال باسابقه زیره درخصوص مشکلاتی که در حوزه صادرات وجود دارد که به کمک عرضه محصول در بورس و صادرات از این طریق می‌توان آنها را مرتفع کرد، عنوان کرد: بحث اول، فقدان یک استراتژی مناسب برای صادرات است که در بازار سنتی تاکنون وجود نداشته و مشکلاتی را برای تولیدکننده و صادرکننده زیره به وجود آورده است. مورد دوم، قوانین دست و پاگیری است که به‌صورت خلق‌الساعه وضع می‌شود و گروه‌هایی که از رانت استفاده می‌کردند، این قوانین را به اصطلاح، دور زده و از رعایت آنها سرباز می‌زدند، اما افرادی که رانت در اختیار نداشتند با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند که معتقدیم همه این مشکلات در صورت توسعه معاملات در بورس و با صادرات محصول به شکل متمرکز مرتفع می‌شود.

به گفته اسماعیل‌زاده به نظر می‌رسد از زمان شروع معاملات گواهی سپرده و قراردادهای آتی زیره‌سبز در بورس، قیمت‌ها برای کشاورزان و تجار شفاف شده و کشاورزان دیگر حاضر نیستند محصول خود را به قیمت‌های پایین‌تر از نرخ‌های واقعی به دلالان بفروشند. وی از نقش اثرگذار بورس‌کالا در کوتاه شدن دست دلالان از سود کشاورزان زیره‌کار سخن گفت و تصریح کرد: بورس با شفافیتی که در معاملات ایجاد می‌کند، حاشیه امنی را برای تولیدکننده فراهم می‌آورد تا بتواند محصول خود را به قیمت واقعی به مصرف‌کننده بفروشد. ضمن اینکه در چنین شرایطی، فاصله قیمتی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده به حداقل ممکن می‌رسد و مصرف‌کننده می‌تواند محصول را به قیمت‌های عادلانه خریداری کند؛ در این صورت، دست دلالان نیز از سود کشاورزان کوتاه می‌شود.  اسماعیل‌زاده به امکان معرفی زیره و ایجاد نیازهای مصرفی جدید برای آن در کشور و بازارهای جهانی اشاره کرد و گفت: بورس می‌تواند با توسعه معاملات زیره‌سبز و معرفی آن، نیازهای جدیدی را برای بازار زیره به‌وجود آورده و صادرات آن را افزایش دهد. چراکه زیره علاوه بر مصارف پزشکی و غذایی، به‌عنوان طعم‌دهنده و معطرکننده در تولید انواع سوسیس و کالباس، ترشی و کنسروها، نوشیدنی‌ها و نوشابه‌های خارجی و همچنین ادکلن‌ها و شامپوها نیز کاربرد دارد. در نتیجه با معرفی هر چه بیشتر این محصول و خواص و کاربردهای آن به کشورهای مختلف، می‌توان سرانه مصرف جهانی آن را افزایش داد و قیمت آن را نیز بالا برد.

این فعال بازار زیره در پایان با اشاره به استقبال تولیدکنندگان از عرضه محصول در بورس گفت: پیش از راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده و قراردادهای آتی زیره‌سبز، در زمان برداشت محصول قیمت‌ها با ۵۰ تا ۶۰ درصد افت همراه می‌شد و پس از جمع‌آوری محصول از بازار توسط دلالان، قیمت‌ها پس از مدتی بالا می‌رفت، اما به کمک شفافیت بورس، کشاورزان که اکثرا خرده مالک هستند، می‌توانند از فروش به قیمت‌های غیرواقعی و در نتیجه افت کاذب قیمت‌ها در زمان برداشت جلوگیری کرده و محصول خود را با سود بیشتری بفروشند؛ این موضوع به‌عنوان یکی از عوامل اصلی باعث می‌شود تا عموم کشاورزان از عرضه محصول خود در بورس استقبال کنند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند