نظر افضلی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با تاکید بر لزوم شفافیت و جلوگیری از ایجاد فساد در اقتصاد گفت: یکی از مشکلات ساختاری در روند تولید و فروش محصولات کشاورزی، وجود واسطه‌های پرشمار با منابع مالی زیاد است که این امر به کشاورز و تولید کشور ضربه می‌زند. وی افزود: وجود همین واسطه‌های پرشمار نیز ایجاد تغییر و اصلاح ساختارها را مشکل می‌کند، اما باید با عزمی جدی از سوی دولت، مجلس و نهادهای بخش کشاورزی سرانجام به شیوه‌های سنتی و غیررسمی پایان دهیم تا ثمرات این اقدام را طی سال‌های آینده در اقتصاد کشور مشاهده کنیم.  افضلی با بیان اینکه کشاورزان باید برای ورود به بورس و عرضه محصولاتشان در این بستر معاملاتی آماده شوند گفت: به‌طور یقین در صورت حمایت دولت، عرضه کالاهای اساسی به‌خصوص محصولات کشاورزی در بورس به یک نسخه عمومی برای اصلاح ساختارها و حمایت از تولید تبدیل خواهد شد و از همه مهم‌تر بستر بورس و شفافیت داده‌ها به سدی در برابر زیاده‌خواهی برخی افراد برای کسب سود‌های کلان از راه‌های غیررسمی تبدیل خواهد شد. این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: چند سالی است که موضوع عرضه محصولات کشاورزی در بورس‌کالا پررنگ شده، اما برخی محصولات به شکل مقطعی در بورس عرضه می‌شوند که برای گرفتن نتایج مطلوب نیاز به عرضه مستمر و پرحجم است که این موضوع نیز توجه دولت و وزارت جهادکشاورزی را به‌صورت عملیاتی می‌طلبد.

وی با بیان اینکه با عرضه محصولات در بورس‌کالا، قیمت‌ها براساس کیفیت کشف می‌شود تصریح کرد: باید توجه داشت کشاورزان به‌دلیل نیازهای مالی و بالا بودن هزینه تولید و برداشت، امکان انبار کردن محصولات خود را ندارند و مجبور به عرضه محصول خود به بازار هستند، در این میان بورس‌کالا می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد و به ارزان فروشی محصولات به دلالان پایان دهد. افضلی اظهار کرد: باید همه تلاش کنیم با ورود محصولات کشاورزی و فروش مستقیم محصولات به مصرف‌کنندگان، سود اصلی فروش کالاها به کشاورز برسد. نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس ادامه داد: عرضه کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی در بورس و کشف واقعی قیمت‌ها در حمایت از تولید داخلی و کشاورزان، نقش تعیین‌کننده‌ای خواهد داشت و دیر یا زود باید به این سمت حرکت کنیم.

وی درباره این موضوع که از چه روش‌هایی می‌توان کشاورزان پرتعداد و خرده مالک در سراسر کشور را با مزایای عرضه محصولاتشان در بورس‌کالا آشنا کرد؟ گفت: درحال‌حاضر عدم آشنایی کشاورزان با فروشندگان و مصرف‌کنندگان اصلی کالاها یک مشکل اساسی است، باید وزارتخانه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط تلاش کنند با همکاری بورس، مزایای حاصل از عرضه کالاها در بورس برای همه فعالان صنایع از جمله کشاورزان تشریح شود.  عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس اظهار کرد: کشاورزان اطلاعات کمی از بورس‌کالا دارند و باید با ایجاد سامانه‌ها و اقدامات آموزشی ساده، شرایطی مهیا شود تا کشاورز بداند که بورس بازاری تضمین شده است و آنها با عرضه محصولات خود در این بازار، محصول را با قیمت مناسب و به دور از هرگونه واسطه به فروش خواهند رساند. افضلی با تاکید بر ضرورت تقویت فرهنگ‌سازی و آموزش برای ورود کشاورزان به بورس‌کالا، افزود: برای فرهنگ‌سازی عرضه محصولات کشاورزی در بورس‌کالا باید سطوح آموزش مشخص و جامعه هدف تعیین شود و سپس آموزش‌های هدفمند برای قشرهای خاص از کشاورز تا تولید‌کننده برای عرضه محصولات خود در بورس‌کالا برگزار شود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند