فرهنگ و تعاریف اشتباه صنعتی و تجاری یکی از معضلات امروز صنایع کشور است.

مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره مجموعه صنعت ورق آرین‌پاژ با اشاره به معضلاتی که امروز بخش تولید و صنعت و همچنین صادرات کشور با آن روبه‌رو است، گفت: امروز در کشور فرهنگ اشتباهی در زمینه صنعت و تجارت شکل گرفته که این وظیفه بسیار مهم اصحاب گرانقدر رسانه است که تعریف به‌روز و جامع و درستی از تولید و صادرات در جامعه و کشور شکل گیرد، چه بسیار هستند شرکت‌های بزرگ و صاحب‌نامی که کارخانه‌ای ندارند ولی با برند و سیستمی یکپارچه و برنامه‌ریزی با خلق ایده تا محصول در حال تولید ثروت برای خود و اقتصاد کشور هستند، صادرات هم در کشور معنا و تعبیر خوبی ندارد، چه در زمان رونق و چه حتی در رکود! متاسفانه امروز یک خط بسیار مهم و دارای ارزش افزوده که نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است و از ابتدا ذاتا صادرات‌محور بوده است با نگاه‌های سطحی و غیرمسوولانه برخی مسوولان! مجوز صادرات ندارد یا با یک بوروکراسی چند لایه روبه‌رو است. عملا نگرش ما به صنعت و بازار جزیره‌ای، تاریخ مصرف گذشته، ابتدایی و سنتی است و حقیقتا لازمه بهبود اوضاع اقتصادی، صنعتی، تجاری و معیشتی ایران عزیزمان یک خانه تکانی فکری در برخی دستگاه‌های مسوول دولتی و قانون‌گذار است که البته در منویات مقام معظم رهبری نیز تاکید به آن مستتر است.

وی از ارتقای خط تولید پیشرفته و فوق‌کیفی این واحد صنعتی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در شرایط سخت تحریم و نامناسبی اقتصادی که صنایع کشور با آن روبه‌روست لکن خبر خوب این است که در آینده نزدیک بخش تکمیلی خط ورق‌های بهینه فولادی برای تامین نیازهای داخل کشور و کسب سهم قابل‌قبولی از بازارهای صادراتی با کمک دانش بومی و توان متخصصان ایرانی راه‌اندازی می‌شود و این درحالی است که ما این ورق‌ها را از کشورهای شرق آسیا با هزینه‌های بسیاری خریداری می‌کردیم.

ناشناخته بودن واحد تولیدی ورق‌های بهینه فولادی در بین صنایع کشور

مدیرعامل مجموعه صنعت ورق آرین‌پاژ گفت: جای خالی ورق‌های بهینه تولیدی داخل را در صنایع بزرگی مانند ایران‌خودرو، سایپا و صنایع لوازم خانگی و دیگر صنایع بزرگ در کشور به وضوح می‌بینیم، در حالی که این ورق‌ها قابلیت رقابت با ورق‌های خارجی را دارد، پرسنل این شرکت با رویکرد خودکفایی در این زمینه همت و تلاش کردند. این شرکت همیشه در حال تغییر و ارتقا است و این یک خواست جمعی در اینجا است. با شرکتی در اسپانیا برای تولید مصنوعات ورق موردنیاز خودرو‌سازی تفاهماتی شده است اما در بین صنعت خودرو ملی کماکان ناشناخته است. به گفته این فعال حوزه فولاد، اگر می‌خواهیم جوان تحصیلکرده بیکاری نداشته باشیم و صنعت فولاد رونق یابد، باید علم و تکنولوژی فولادمان را به‌صورت کامل بومی کنیم و بستر این مهم را در تمام بخش‌های مرتبط فراهم آوریم و یکی از این موارد حمایت در زمینه تولید ورق‌های بهینه شده فولادی در کشور است. کشور اکنون رتبه دهم دنیا در زمینه تولید فولاد را دارد و با باور و حمایت از تولید و صنایع مربوطه داخل می‌توان به یک رشد همه‌جانبه دست یابیم خصوصا در بخش‌های انتهایی این زنجیره و بخش‌های با ارزش افزوده بالاتر که اهم این موارد تولید ورق‌های بهینه و رویه فولادی است که ان‌شاءالله در آینده در این‌خصوص به جایگاه ویژه‌ای در دنیا برسیم و یکی از شرایط تحقق این امر آگاهی‌بخشی رسانه‌ها است.

از تعطیلی تا رسیدن به اوج خودکفایی در تولید ورق‌های بهبود یافته فولادی کشور

در ادامه خبرنگاران از شرکت صنعت ورق آرین‌پاژ بازدید و از نزدیک در جریان نحوه تولید و فعالیت این شرکت که در پهنه فولادی صنعتی نیزار استان قم قرار داشت قرار گرفتند، این پهنه اکنون قطب تولید فولاد در بخش خصوصی کشور است و در زمینه اشتغال‌زایی و رونق تولید هم توان بالقوه و بالفعل بسیاری دارد. مدیرعامل این شرکت در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: این شرکت در سال ۹۴ در آستانه تعطیلی و ورشکستگی قرار داشت ولی با عنایت حق‌تعالی و توکل و همت پرسنل و متخصصان توانمند، متعهد و جوان خود اکنون به قطب تولید ورق‌های بهبود یافته فولادی کشور تبدیل شده و با تکیه بر مفاهیم بنیادین اقتصاد مقاومتی که همانا درون‌زایی و برون‌نگری است با بهره‌گیری از تخصص و دانش افراد بومی و ماشین‌آلات تولید پیشرفته و قطعات و تجهیزات بومی‌سازی شده در حال ارتقا و پیشرفت روزافزون است. محمدمهدی یارجانلی افزود: این ورق‌ها در صنایع بزرگی مانند خودروسازی و لوازم‌خانگی کاربرد دارد و بازارهای مناسبی هم در خارج از کشور برای صادرات دارد. او بیان کرد: این شرکت در زمینه تولید محصولات فولادی با کیفیت در رقابت با محصولات خارجی در استانداردهای جهانی است و در صورت رفع موانع صادراتی با بازارهای خوب صادراتی که دارد سهم قابل‌توجهی را اخذ و ارزآوری و ارزش‌آفرینی بسیاری را ایجاد خواهد کرد.

 

منبع: روابط عمومی شرکت صنعت ورق آرین‌پاژ

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است