پرویز صحاف‌زاده در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره کمبود عرضه کود اوره از سوی پتروشیمی‌ها اظهار کرد: موضوع کمبود مربوط به مصوبه‌ای است که براساس آن باید قیمت طبق نرخ‌های پایه بورس تعیین شود و نه قیمتی که تاکنون سوبسیدی تعیین می‌شد.  وی افزود: قرار است شرکت‌های پتروشیمی کود اوره را بر پایه نرخ بورس تحویل دهند و کاهش عرضه فقط به همین دلیل است.

عضو انجمن کارفرمایی پتروشیمی با تاکید بر اینکه هیچ کمبودی در کود اوره نداریم، تصریح کرد: قیمت پایه بورس تاکنون ۶۶۰ تومان بوده که اکنون براساس نرخ ۱۴۰۰ تومان است.وی درباره عرضه پت هم گفت: درخصوص عرضه این محصول هم کمبودی وجود ندارد و مازاد هم داریم.

صحاف‌زاده در ادامه درباره صادرات محصولات پتروشیمی بعد از اعمال تحریم خاطرنشان کرد: صادرات طبق روال قبل انجام می‌شود و از این نظر مشکلی در محصولات پتروشیمی نداریم در زمینه نقل و انتقال پول هم مشکل حادی وجود ندارد.

اخیرا مسوولان وزارت کشاورزی اعلام کردند: شرکت‌های پتروشیمی از ابتدای تیرماه سال‌جاری از تحویل کود اوره با قیمت‌های مصوب دولت به بخش کشاورزی خودداری می‌کنند و اعلام کرده‌اند که کود اوره را صرفا براساس قیمت‌های بورس کالا به بخش کشاورزی تحویل خواهند داد.

اجرایی شدن این موضوع منجر به افزایش سه برابری قیمت فروش کود اوره تحویلی به کشاورزان خواهد شد. با توجه به بارندگی‌های مناسب سال زراعی جاری و افزایش معنادار تقاضا برای کودهای کشاورزی به‌ویژه کود اوره، عدم تحویل این نهاده استراتژیک، تولید محصولات کشاورزی و کشاورزان را به‌ویژه در مناطق سیل زده با مشکل جدی مواجه کرده و باید هر چه سریع‌تر برای آن چاره‌اندیشی شود و قید فوریت فرآیند تامین و تحویل کود اوره به بخش کشاورزی با قیمت‌های مصوب دولت توسط شرکت‌های پتروشیمی از سرگرفته شود.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند