جلال ناصری به راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده زیره‌سبز در بورس کالا اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی گواهی سپرده زیره همانند محصول زعفران موجب شفاف‌سازی قیمت این محصول شده و محلی برای شناسایی تولید‌کنندگان، فروشندگان و فرآوری‌کنندگان این محصول است که سود اصلی این اتفاق به کشاورزان می‌رسد. از همه مهم‌تر اینکه راه‌اندازی گواهی سپرده زیره‌سبز مقدمه‌ای برای راه‌اندازی معاملات آتی و آپشن این محصول همانند زعفران است که در این صورت شاهد تحولات مثبت در بازار زیره کشور خواهیم بود.

وی افزود: از سوی دیگر با راه‌اندازی گواهی سپرده زیره‌سبز علاوه بر کشف قیمت عادلانه محصول، کشاورزان می‌توانند محصول خود را به‌صورت مستقیم و بدون واسطه به فروش برسانند و کسب سود کنند بنابراین در یک نگاه کلی می‌توان گفت که شفاف‌سازی، ثبات قیمتی، حذف واسطه‌های مخرب و خرید و فروش محصول با قیمت واقعی از مزایای راه‌اندازی گواهی سپرده زیره‌سبز در بورس کالای ایران است.

این فعال بازار زیره و زعفران درخصوص شیوه قیمت‌گذاری این محصول در بازار سنتی گفت: در بازار سنتی واسطه‌ها تعیین‌کننده قیمت هستند و این محصول به‌صورت سلف‌خری به فروش می‌رسد. به‌طور طبیعی در این شیوه سود چندانی نصیب کشاورز نمی‌شود زیرا واسطه‌ها با قیمت پایین محصول را خریداری می‌کنند که با ورود زیره‌سبز به بورس کالا همانند زعفران، شاهد شفافیت قیمتی و اطلاع کشاورزان از نرخ‌های واقعی خواهیم بود. ناصری تصریح کرد: از سوی دیگر میزان حجم و فروش صادراتی این محصول نیز نامشخص است و حتی در برخی موارد میزان صادرات آن ثبت نمی‌شود که با ورود این محصول به بورس کالا میزان دقیق حجم و فروش این محصول شفاف و مشخص می‌شود. وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود معاملات گواهی سپرده زیره‌سبز با استقبال فعالان بازار مواجه شود، تصریح کرد: راه‌اندازی گواهی سپرده زیره‌سبز برای کشاورزان بسیار عالی و سودمند است و در شفافیت و همچنین میزان صادرات و واردات کشور نیز نقش بسزایی خواهد داشت، زیرا از این طریق آمار‌ها واقعی می‌شود و همان‌طور که در محصول زعفران بعد از ورود به بورس آمار خرید و فروش و حجم محصول شفاف شد، درخصوص زیره هم این اتفاق رخ می‌دهد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند