به گزارش روابط عمومی فولاد مبارکه، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل این شرکت در نشست بررسی برنامه تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه خلیج فارس که با حضور خداداد غریب‌پور رئیس هیات‌ عامل ایمیدرو، مشاور طرح جامع فولاد، مدیران عامل شرکت‌های ملی فولاد ایران، گل گهر، منطقه خلیج فارس، مادکوش، صبا فولاد خلیج فارس و کاوه جنوب برگزار شد، با اشاره به دانش فنی موجود در بخش‌های مختلف گروه فولاد مبارکه تصریح کرد: بزرگ‌ترین گروه فولادسازی کشور و خاورمیانه این آمادگی را دارد تا از طرح یاد شده حمایت لازم را به عمل آورد. بر‌اساس این گزارش، در این نشست خداداد غریب‌پور رئیس هیات‌عامل ایمیدرو نیز اعلام کرد: با مشخص شدن ساختار طرح، تفاهم‌نامه اموری همچون سرمایه‌گذاری در بخش تامین آب، انرژی، بندر و نوع سرمایه‌گذاری‌ها تعیین خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه باید از تجربه شرکت‌های سرمایه‌گذار در منطقه خلیج‌فارس استفاده شود، افزود: لازم است نگاه جامعی به توسعه در این منطقه داشته و تکلیف کل بسته سرمایه‌گذاری از جمله نحوه ارائه زیرساخت‌ها روشن شود. در این نشست همچنین محمد ابکا مدیرعامل فولاد تکنیک و مشاور در طرح جامع فولاد، جزئیات برنامه ۱۰ میلیون تنی فولاد را ارائه کرد و گفت: برای تحقق این برنامه نیاز به ۱۸ میلیون تن گندله و ۹/ ۱۱ میلیون تن آهن اسفنجی داریم.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولید گندله سنگ‌آهن در منطقه خلیج‌فارس باید ۱۳ میلیون تن افزایش یابد، افزود: یکی از نکات موردتوجه، مقیاس‌های تولید است؛ به گونه‌ای که بتوان تولیدی رقابتی و با هزینه کم داشت. همچنین برای تحقق این برنامه هزار مگاوات باید به ظرفیت تولید برق منطقه اضافه شود. مدیرعامل فولاد تکنیک به میزان سرمایه‌گذاری این طرح اشاره کرد و گفت: برآورد کل سرمایه‌گذاری این برنامه ۵,۳ میلیون یورو است که ۱,۶ میلیون یورو مربوط به بخش زیرساخت خواهد بود. ابکا با تاکید بر ورود مواد اولیه و صدور محصولات با ارزش افزوده از این منطقه، گفت: ۱۰ میلیون تن از مواد اولیه این برنامه قرار است از طریق واردات تامین و ۵ میلیون تن از محصولات ساخته شده به خارج کشور صادر شود. وی افزود: تاکنون مواردی همچون جانمایی اجرای پروژه‌ها، بررسی مبادی تامین مواد اولیه و تامین زیرساخت‌ها به‌ویژه به‌صورت «متمرکز» انجام شده است.

بر‌اساس این گزارش، حسن خلج‌طهرانی مدیر عامل منطقه خلیج فارس نیز با اشاره به زیرساخت‌های این طرح گفت: مکاتبات مربوط به اجرای طرح‌های توسعه با مقامات ذی‌ربط و سرمایه‌گذاران انجام شده است.  وی ادامه داد: در برنامه کلان منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس، برنامه ایجاد ۳۵ میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر پیش‌بینی‌شده است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند