به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در مراسم افتتاح پست ۶۳/ ۲۳۰ کیلوولتی برق سراب که با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی انجام شد، اظهار کرد: بخش معدن در کنار نفت، پتانسیل بالایی برای رشد اشتغال و درآمدزایی دارد. وی افزود: معادن کشورمان در بخش‌هایی واقع شده‌اند که اغلب در مناطق کم‌برخوردارند. به گفته وی، اکنون اشتغال بخش معدن و صنایع معدنی ایران، ۷۰۰ هزار نفر است.رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه این سازمان طی سال‌های ۱۳۸۱ (آغاز فعالیت ایمیدرو) تا آبان سال‌جاری ۱۳۹۷، ۱۱۱ طرح راه‌اندازی کرده است، تصریح کرد: ارزش این طرح‌ها، ۴/ ۱۴ میلیارد دلار است. وی ادامه داد: این تعداد طرح، ۴۵هزار شغل مستقیم و ۱۰۰هزار شغل غیر مستقیم ایجاد کرده است.معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: کشورمان در صنعت فولاد در بخش کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی بیش از ۹۰ درصد از دانش را در اختیار دارد.

وی ادامه داد: در نظر داریم تولید آلومینیوم را از ۳۸۰ هزار تن به ۵/ ۱ میلیون تن برسانیم در حالی که نیاز امروز ما بیش از ۶۰۰ هزار تن آلومینا است. وی همچنین به برنامه تامین ماده اولیه تولید آلومینیوم از خارج کشور اشاره کرد و گفت: در گینه، معدن بوکسیت در اختیار داریم به‌طوری که می‌توان بخشی از نیاز داخلی به بوکسیت را از آن معدن تامین کرد.به گفته غریب‌پور، با کمک و همراهی مجلس، ۲هزار میلیارد تومان از مطالبات ایدرو و ایمیدرو تهاتر شده است.وی افزود: سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در منطقه سنگان با مشارکت بخش خصوصی انجام شده و اکنون درصدد جذب سرمایه بخش خصوصی در حوزه زیرساخت‌ها به ویژه ناحیه سنگان هستیم. رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن تشکر از پیگیری‌های نمایندگان مجلس و نیز مسوولان استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: ایمیدرو در طرح پست برق سراب، ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری کرده است.

وی یادآور شد: ایمیدرو پیش‌تر در پایلوت آذرشهر، تولید آزمایشی آلومینا از نفلین سینیت را انجام داده است.غریب‌پور اذعان کرد: با عملی شدن طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت، ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب و بیش از ۷۰۰ شغل ایجاد می‌شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کشور کاهش وابستگی در مواد اولیه آلومینیوم را پیگیری می‌کند.داوودی، نماینده مردم سراب در مجلس در مراسم افتتاح پست ۶۳/ ۲۳۰ کیلوولتی سراب گفت: با توجه به پیگیری‌های مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی، مورد تاکید رئیس مجلس شورای اسلامی نیز قرار گرفته است.وی تاکید کرد: تولید آلومینا از نفلین سینیت سراب در آمریکا، روسیه، کانادا، چین و هند توجیه اقتصادی دارد پس در ایران هم همین شرایط برقرار است.

مدیر‌عامل شرکت توانیر نیز گفت: در حالی که تعداد مشترکان برق از سال ۵۷ تاکنون ۴/ ۱۰ برابر شده اما ظرفیت تولید برق طی این مدت، ۴/ ۱۱ برابر شده است.محمدحسن متولی‌زاده تصریح کرد: ورود سالانه ۸۵۰ هزار کولر گازی به کشور سبب رشد ۲ هزار مگاواتی مصرف برق می‌شود. وی با اشاره به جایگاه پست برق سراب اظهار کرد: دو برابر ظرفیت مورد نیاز منطقه، برای تولید برق ظرفیت‌سازی شده است. در پایان این برنامه و با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و نیز رئیس هیات عامل ایمیدرو، استاندار آذربایجان شرقی و نماینده مردم سراب در مجلس، توافق‌نامه اجرای طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت، بین ایمیدرو، ایدرو و شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران مبادله شد که بر‌اساس آن، قرار است طی ۴ ماه دانش فنی و فاینانس این طرح آماده شود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس