به گزارش «ایرنا» ایران از بزرگ‌ترین‌ تولیدکنندگان قیر در جهان شناخته می‌شود که با دستیابی به فناوری‌های جدید در این صنعت می‌تواند جایگاه خود را در بازارهای جهانی تقویت کند. سالانه ۱۰۰ میلیون تن قیر در جهان تولید و مصرف می‌شود؛ ایران در گذشته ۱۰‌درصد بازار قیر دنیا را در اختیار داشت که به علت بروز مشکلاتی در روند صادرات، سهم ایران کاهش داشته و سایر کشورها از جمله بحرین و عراق تلاش کرده‌اند که جایگاه ایران را اشغال کنند.

میزان تولید قیر کشور بیش از ۵ میلیون تن و صادرات نیز بیش از ۳ میلیون تن در سال است. بار ترافیکی یکی از عوامل اصلی پایین آمدن عمر آسفالت بوده و اگر از قیرهای با فناوری جدید در جاده‌ها استفاده شود عمر آسفالت افزایش قابل توجهی می‌یابد.پیش از این، تولید قیرهای متناسب با شرایط آب و هوایی انجام می‌شد که اکنون متخصصان کشورمان به دانش تولید قیر براساس حجم ترافیک جاده‌ای نیز دست یافته‌اند.طبقه‌بندی قیرها براساس عملکردی با عنوان پی.جی (PG) از حدود چهار سال پیش در ایران آغاز شد.

قیرهای پی جی (PG) منطبق با شرایط آب‌و‌هوایی بوده، اما در نوع جدیدی که به تازگی تولید شده است قیر بر اساس نوع ترافیک عادی، سنگین، خیلی سنگین و فوق سنگین تولید می‌شود. در قیر جدید علاوه بر شرایط ترافیکی، شرایط آب‌و‌هوایی که در انواع دیگر قیرهای پی.جی (PG) دیده شده بود نیز وجود دارد که با تحقق آن، ایران به دانش تولید به‌روز‌ترین مدل قیر دست یافته است. به گزارش «ایرنا» ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین دارندگان ذخایر نفتی جهان، سال‌هاست در صنعت قیر فعالیت دارد. در سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ ایران با تکیه بر کیفیت و میزان عرضه قیر، تعیین‌کننده قیمت این محصول در منطقه بود. در آن دوران، کشورهای متعدد اروپایی و آسیایی مشتری قیر با کیفیت ایران بودند، به‌طوری که اروپایی‌ها با وجود تحریم حاضر بودند به دلیل کیفیت بالا، قیر تولید شده در ایران را از طریق واسطه‌ها به شیوه‌های گوناگون بخرند.

با گذشت زمان به دلیل ضعف نظارت بر فعالان این عرصه و تخلف در تولید و صادرات این محصول، این جایگاه از دست رفت؛ به‌طوری که به جای ایران اکنون بحرین به مرجع تعیین قیمت قیر در منطقه تبدیل شده است. اکنون ایران به دلیل ضعف نظارت بر فعالیت ده‌ها شرکت تولیدکننده و تخلف‌های گسترده در تولید و صادرات این فرآورده، جایگاه خود را در بازارهای جهانی از دست داده است و حتی برخی کشورها واردات قیر از ایران را متوقف کرده‌اند. دستیابی به فناوری‌های جدید تولید قیرهای پیشرفته و ساماندهی روند تولید و صادرات می‌تواند به احیای جایگاه ایران در بازار جهانی قیر کمک کند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس