محمد سلیمانی، عضو گروه بازارهای مالی دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس در گفت‌وگو با «نیپنا» در مورد تاثیر به‌کار‌گیری ابزار‌های نوین بازار سرمایه در تکمیل طرح‌های در حال ساخت یا نیمه تمام پتروشیمی، اظهار کرد: تنوع اوراق مانند صکوک موجب کارآمدی آن در تامین مالی پروژه‌های مختلف شده است، از ‌این‌رو طرح‌های موجود در صنعت پتروشیمی می‌تواند به‌عنوان صنعتی فراگیر و پر سود مورد استقبال مشارکت‌کنندگان قرار گیرد.سلیمانی ادامه داد: اوراق صکوک مختلفی در مراوده‌های تجاری تعریف می‌شود که صکوک اجاره در طرح‌های مذکور بسیار متداول و مناسب است و تجربه سال‌های اخیر نشان داده که این روش تامین مالی نتایج مطلوبی را در صنایع مختلف رقم زده است.

وی تشریح کرد: در اوراق بهادار اجاره، شخص به‌طور مشاع، مالک بخشی از دارایی یا طرح به‌خصوصی می‌شود. به‌طوری که با وثیقه قرار دادن دارایی مشخصی یا سهام مجموعه، مبلغی برای رفع نیازهای نقدینگی خود کسب می‌کند.این کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: پتروشیمی‌ها یک جریان پایدار محسوب می‌شوند که توانایی تولید کالا دارند؛ بنابراین می‌توان افزون بر نقش آفرینی در تامین مالی طرح‌ها از صکوکی که برای پیش‌فروش کالا‌ها رواج دارد در پیشبرد تامین مالی این صنعت بهره برد.وی ادامه داد: اکنون دراوراق ریالی و ارزی ظرفیت بسیاری وجود دارد که با انتشار این اوراق، منابع به خوبی هدایت می‌شود. در واقع هدایت صحیح مسیر نقدینگی، شکوفایی اقتصادی را در پی دارد.

سلیمانی اضافه کرد: آمارها نشان می‌دهد که دولت توانسته سفته‌بازی در فروش محصولات پتروشیمی را تا حد زیادی مهار کند و آرامش را به بازار برگرداند و این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز مسائل سازنده دیگری در مجموعه بازار شود. وی با بیان اینکه حجم ارزهای حبس شده خانگی بسیار زیاد است و پتروشیمی‌ها به‌عنوان صنعتی موفق توانایی بهره‌مندی از این منابع را دارند، افزود: دولت باید از انتشار اوراق بهادار مجموعه‌های پرسود مانند پتروشیمی‌ها حمایت کند؛ چراکه این امر موجب اعتماد دو سویه ملت و دولت شده که این موضوع سبب خروج ارزهای خانگی به بازار و به‌کارگیری صحیح آنها می‌شود.

سلیمانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه ویژگی‌هایی به جذابیت اوراق بهادار برای مردم می‌افزاید، گفت: دولت ضمن اینکه با حمایت و ارائه ضمانت نامه‌های معتبر گام موثری در جلب اعتماد مردم ایفا می‌کند، می‌تواند از شیوه‌های دیگری همچون جذب منابع و ارائه سود به ارزهای خارجی مانند یورو روی بیاورد.این‌کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: ارائه ضمانت نامه از جانب نهاد‌هایی همچون وزارت نفت یا دیگر مراکز وابسته به دولت که توان پرداخت و جبران خسارت‌های احتمالی را دارند، می‌تواند منجر به جلب اعتماد سرمایه‌گذاران شود و از طرفی جلب منابع ارزی سرمایه‌گذاران و در قبال آن پرداخت سود ارزی به آنها منجر به جذب منابع خارجی و وسعت طرح‌های تدوینی می‌شود.سلیمانی یادآور شد: بخش عمده‌ای از مجموعه‌های پتروشیمی خصوصی هستند. تجربه اقتصاد کشور ثابت کرده است که مجموعه‌های خصوصی دارای مدیریت شایسته هستند که بیشترین سود را از منابع موجود حاصل می‌کنند. این موضوع اگر با ضمانت دولت همراه شود، می‌تواند بسیار قدرتمند در اقتصاد داخلی و بین‌المللی ظهور پیدا کند.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس