به گزارش «کالاخبر»، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) بر این باور است که تولید جهانی گندم در فصل کشت ۲۰۱۹-۲۰۱۸ میلادی با کاهش ۳/ ۴ درصدی مواجه می‌شود. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود، کل تولید گندم جهان به ۷۲۸ میلیون تن بالغ شود. استرالیا، چین، روسیه و ناحیه یورو از دلایل اصلی کاهش تولید گندم هستند و می‌توان گفت این کشورها دلیل اصلی کاهش تولید در چشم انداز جهانی نیز به شمار می‌روند. تولید در آمریکای جنوبی و شمالی با افزایش پیش‌بینی شده است. در عین حال برآورد می‌شود، مصرف جهانی گندم برای تولید غذا یک درصد بیشتر شود. با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود، تولید جهانی گندم از میزان مصرف کمتر شود، بنابراین ذخایر جهانی گندم در سال ۲۰۱۹ کاهش خواهد داشت.

  پیش‌بینی رابوبانک

«رابوبانک» با اشاره به عوامل تهدیدکننده ثبات قیمت مواد غذایی در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد: سه عامل می‌تواند ثبات قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار ‌دهد. این بانک در گزارش سالانه خود با بررسی بازار ۱۵ محصول کشاورزی همراه با گوشت قرمز و غذاهای دریایی اعلام کرد: در حالی که محیط قیمتی محصولات کشاورزی کم‌نوسان باقی می‌ماند، اما تنش‌های ژئوپلیتیک، سیستم آب و هوایی ال‌نینو و بیماری‌های موثر بر دام می‌تواند سبب بروز بی‌اطمینانی در ۲۰۱۹ شود. رابوبانک با اشاره به وضعیت سویا در سال آینده بر این باور است که سویا بیشترین تاثیر را از جنگ تجاری آمریکا و چین خواهد پذیرفت، به‌طوری که پیش‌بینی این بانک نشان می‌دهد که واردات سویای چین به دلیل محدودیت‌های تجاری به کمتر از ۹۰ میلیون تن برسد. همچنین در صورت خرید چین از دیگر نقاط، کشاورزان آمریکایی با مشکل اشباع بازار سویا مواجه خواهند شد و شاید ذخایر تا پایان سال به دو برابر سطح کنونی برسد.با این وجود، چینی‌ها شاید در صورت حل اختلاف‌ها، برای خرید بخشی از سویا از آمریکا اقدام کنند، ولی بهبود کامل در این زمینه بعید به نظر می‌رسد.

  افزایش سطح کشت گندم و ذرت آمریکا

براساس پیش‌بینی وزارت کشاورزی آمریکا (USDA)، کشاورزان آمریکایی در سال ۲۰۱۹ میلادی در حالی گندم و ذرت بیشتری می‌کارند که سطح زیرکشت سویا را کاهش خواهند داد. بر پایه این گزارش، بعد از سال ۲۰۱۹ سطح زیرکشت گندم در آمریکا کاهش خواهد یافت و هرچند در سال‌های بعدی و طی دوره ۱۰ ساله تا سال ۲۰۲۸ سطح زیرکشت با افزایش مواجه خواهد شد، اما به سطح سال ۲۰۱۹ نخواهد رسید.  در مورد ذرت، پیش‌بینی USDA نشان می‌دهد که سطح کشت برای دو سال افزایش خواهد یافت. در مورد کشت سویا هم پیش‌بینی‌ها حاکی از افت سریع در سال ۲۰۱۹ و بعد از آن افزایش سطح زیرکشت تا یک دهه (تا سال ۲۰۲۸) است. سطح زیرکشت گندم آمریکا در سال ۲۰۱۹ با رشد ۶/ ۶ درصدی حدود ۵۱ میلیون جریب پیش‌بینی شده است. همچنین تولید گندم این کشور در سال ۲۰۱۹ حدود ۸/ ۴۷ بوشل در هر جریب پیش‌بینی شده است. از طرفی برداشت ذرت آمریکا در سال ۲۰۱۹ نیز با رشد ۳/ ۴ درصدی به ۶/ ۸۴ میلیون بوشل خواهد رسید.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس