به گزارش «کالاخبر»، بورس کالای ایران طی ۱۱ سال گذشته با پذیرش انواع کالاهای اساسی و مواد اولیه واسطه‌ای به متنوع‌ترین بازار کالایی کشور تبدیل شده است به‌طوری‌که هر روز شمار زیادی از محصولات از سوی تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در صنایع مختلف در این بورس مورد دادوستد قرار می‌گیرد. براساس آخرین آمارها نیز در حال حاضر ۱۸۴ قلم کالا در ۵۴ زیرگروه اصلی در بورس کالا پذیرش شده است که به اعتقاد کارشناسان مبادله این حجم محصول، بورس کالا را به یکی از مراجع اطلاعاتی بازارها تبدیل کرده است. این موضوع زمانی نمود بیشتری پیدا می‌کند که کارشناسان و مسوولان در صنایع مختلف در زمان‌های ارائه وضعیت بازار یک محصول خاص به آمارهای بورس کالای ایران استناد می‌کنند.

در همین زمینه کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم عنوان کرد: از اصلی‌ترین خروجی‌های راه‌اندازی بورس کالا، ایجاد شفافیت اقتصادی بوده است به‌طوری‌که تا پیش از تاسیس این بورس، تقریبا در هیچ یک از بخش‌های بازار از جمله قیمت‌ها، حجم معاملات، خریداران و نحوه توزیع، شفافیتی وجود نداشت اما امروز مشکل اطلاعاتی در این زمینه‌ها وجود داشت.

علیرضا کاهدی با بیان اینکه امروز بورس کالا به مرجع اطلاعاتی در بازارها تبدیل شده است، افزود: هرچه دایره عرضه محصولات در بورس کالا را بزرگ‌تر کنیم، به شفافیت اقتصادی و همچنین فعالان بازار آن کالاها کمک کرده‌ایم و از این رو مطرح شدن بحث عرضه زنجیره تولید محصولات در بورس کالا به‌طور حتم می‌تواند در تعادل قیمت کل زنجیره اثر بخش باشد.

کاهدی خاطرنشان کرد: کمرنگ شدن فعالیت واسطه‌ها نیز به نسبت سال‌های قبل از دیگر مزایای تقویت عرضه محصولات در بورس کالا به شمار می‌رود؛ به‌طوری‌که شفافیت موجود در معاملات به تهدیدی برای رشد واسطه گری‌ها تبدیل شده است.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: روند تولید محصولات صنعتی و معدنی و پتروشیمی طی یک دهه گذشته به وضوح نقش بورس کالا در رشد تولیدات را نشان می‌دهد به‌طوری‌که واقعی شدن قیمت محصولات و منصفانه بودن معاملات برای طرفین معامله، باعث افزایش انگیزه‌های تولید بوده است.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس