سید‌راضی نوری در گفت‌وگو با «میزان» عنوان کرد: مهم‌ترین مزیت عرضه ذرت در بورس کالا حذف واسطه‌ها است به‌طوری‌که کشاورزان با عرضه محصولات در بورس کالا و ایجاد شفافیت در این بازار می‌توانند محصولشان را به‌طور مستقیم روی تابلوی بورس ببرند و سود اصلی از فروش ذرت را نصیب خود کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس درخصوص طرح قیمت تضمینی توضیح داد: در این طرح کشاورز محصولش را در بورس کالا عرضه می‌کند که اگر قیمت فروخته شده در بورس کمتر از قیمت حمایتی دولت باشد، تفاوت آن را دولت به کشاورز پرداخت می‌کند. همچنین پول کشاورز ظرف چند روز بعد از انجام معامله به حساب شخصی کشاورز واریز می‌شود که این امر باعث افزایش سطح رضایت کشاورزان شده است.

وی افزود: به‌علاوه اجرای این طرح سبب شده است بار مالی دولت کمتر شود به‌طوری‌که دولت به جای پرداخت کل مبلغ برای خرید محصول از کشاورزان، تنها مابه التفاوت قیمت بورس و با قیمت تضمینی را پرداخت می‌کند.

نوری گفت: ضمن اینکه کشاورزان با ساز و کار بورس آشنا می‌شوند و از طرفی برای آنها کد سهامی صادر و اطلاعات آنها ثبت شد که این اتفاق نیز نقش مهمی در کاهش نقش واسطه‌ها و ایجاد حداکثر سود برای تولیدکنندگان در زنجیره تامین کالا از تولید‌کننده تا مصرف‌کننده دارد.

وی با بیان اینکه عرضه آزمایشی ذرت دراستان خوزستان   به‌صورت قیمت تضمینی موفقیت آمیز بوده است، اظهار کرد: عرضه همه محصولات کشاورزی در بورس به نفع کشاورزان است به‌طوری‌که همه محصولات غذایی و کشاورزی باید وارد بورس کالا شود تا تولید‌کننده به این نتیجه برسد با افزایش کیفیت محصولش می‌تواند درآمد بالاتری کسب کند این اتفاق به توسعه صنعت کشاورزی کمک خواهد کرد.

نوری ضمن تاکید مجدد بر اینکه برای ساماندهی بازار، همسویی قیمت‌ها با نرخ‌های جهانی و حمایت از کشاورز و تولید راهی جز ورود به بورس کالا نداریم، گفت: در راستای برنامه‌ریزی بلندمدت برای کالاهای مختلف بخش کشاورزی راهی جز عرضه در بورس کالا وجود ندارد و این امر می‌طلبد که تمام تمهیدات و زیرساخت‌های لازم فراهم شود تا به کمک اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا بتوان مشکلات کشاورزان را حل کرد.

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس