کارنامه مثبت اکتشاف در گل گهر

 وی افزود: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با توجه به مسوولیت خود مبنی بر فرآوری و تولید محصولات سنگ‌آهنی، توجه به اکتشافات را در دستور کار خود قرار داده که  طی مدت کوتاهی توانسته است به نتایج قابل‌توجهی دست یابد. مدیر‌عامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تصریح کرد: در حال‌حاضر در چند استان کشور مشغول انجام عملیات اکتشافی است که شامل استان‌های کرمان، یزد و خراسان می‌شوند. دو استان کرمان (محدوده گل‌گهر و بین معادن کنونی) و یزد (محدوده ایران مرکزی) بیش از سایر مکان‌ها مورد توجه قرار دارند زیرا با توجه به آنومالی‌های ثبت شده در اکتشافات گذشته و کنونی، به‌نظر می‌رسد پتانسیل‌های بسیاری در این دو ناحیه وجود دارند. شرکت گل‌گهر در دو محدوده یاد‌شده، به‌صورت فعال برای عملیات اکتشافی حضور دارد که خوشبختانه با نتایج مثبتی همراه بوده است.

  نگاهی به اطلاعات منتشره از اکتشاف بین معادن

عملیات حفاری اکتشافی در محدوده بین معادن منطقه گل‌گهر از نیمه سال ۹۷ شروع شد و طی آن تعداد ۵۵ گمانه اکتشافی حفاری و اطلاعات مربوط به آن ثبت و بررسی شده است. در این منطقه چند آنومالی شامل ۱۱، ۷ و ۱۲ مورد اکتشاف قرار گرفته‌اند که متراژ کل حفاری ۲۷ هزار و ۷۰۰ متر و مقدار ذخیره اثبات شده ۱۶۰ میلیون تن تخمین زده می‌شود.

آنومالی۱۱: در این محدوده به‌طور کلی تعداد ۲۴ گمانه به متراژ ۱۸ هزار و ۹۰۰ متر حفاری شد که یک هزار و ۴۷۵ متر از آن را سنگ‌آهن تشکیل می‌دهد. عمق برخورد به ماده معدنی متغیر واز ۳۵۰ تا ۷۶۰ متر تغییر می‌کند. بیشتر ضخامت آهن گرفته شده در این آنومالی، ۱۴۰ متر و در گمانه ۱۱ هزار و ۱۸ وجود دارد. عمق متوسط ماده معدنی ۵۵۰ متر و ضخامت متوسط آن نیز ۶۰ متر است.

آنومالی۷: در این محدوده ۱۰ گمانه به متراژ ۳ هزار و ۴۰۰ متر حفاری شد که ۳۵۴ متر از آن را سنگ‌آهن تشکیل می‌دهد. عمق برخورد به ماده معدنی متغیر بوده و از ۵۰ تا ۳۴۰ متر تغییر می‌کند. بیشتر ضخامت آهن گرفته شده در این آنومالی  ۷۴ متر و در گمانه ۷ هزار و ۱۱۸ است. عمق متوسط ماده معدنی ۲۵۰ متر و ضخامت متوسط ماده معدنی نیز ۳۵ متر تخمین زده می‌شود.

آنومالی۱۲: در این محدوده کلا تعداد ۹ گمانه به متراژ ۳ هزار و ۱۵۰ متر حفاری شد که ۲۰۵ متر از آن را سنگ‌آهن تشکیل می‌دهد. عمق برخورد به ماده معدنی متغیر بوده و از ۵۴ تا ۲۳۰ متر تغییر می‌کند. بیشتر ضخامت آهن گرفته شده در این آنومالی ۶۰ متر و در گمانه ۱۲۰۰۳ بوده و عمق متوسط ماده معدنی ۱۰۰ متر و ضخامت متوسط آن نیز ۲۳ متر است.

  ایران مرکزی

با انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی (مغناطیس سنجی) در محدوده اسکمبیلو واقع در ایران مرکزی در محدوده‌ای به مسافت ۳۲۸ کیلومتر‌مربع آنومالی‌هایی از سنگ‌آهن (۱۲ آنومالی) در این محدوده جهت انجام حفاری‌های اکتشافی در نظر گرفته شد. عملیات حفاری از دهم اسفند سال گذشته در این محدوده آغاز شده که تا‌کنون ۱۲ هزار و۳۵۰ متر حفاری مغزه‌ای در قالب ۲۴ گمانه با هدف اکتشاف سنگ‌آهن انجام شده است. نتایج حاصل از حفاری در مناطق مذکور نشان داد که آنومالی‌های  B۲،  B۴ از پتانسیل لازم جهت انجام حفاری‌های تکمیلی برخوردار هستند.

محدوده B۲: در این محدوده ۵ هزار و ۴۷۰ متر حفاری در قالب ۷ گمانه انجام شده است که ضخامت تقریبی زون کانه‌دار در این محدوده‌ها بالغ بر ۲۰۰ متر تخمین زده می‌شود. زون کانه‌دار در این گمانه ۲۵۶ متر ضخامت دارد. عمق زون کانه‌دار از ۳۱۴ تا ۶۰۰ متری از سطح زمین است. حفاری‌های تکمیلی در این آنومالی در حال انجام است.

آنومالی B۴: در این محدوده ۳ هزار و ۷۲۴ متر حفاری در قالب ۹ گمانه انجام شده است. ضخامت متوسط زون کانه‌دار در این آنومالی ۶۵ متر است. همچنین زون کانه‌دار در عمق ۱۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد. حفاری‌های تکمیلی جهت تعیین هندسه دقیق زون کانه‌دار در حال انجام هستند.

تعدادی از گمانه‌های مهم که به ماده معدنی رسیده‌اند عبارتند از:

موارد یاد‌شده تنها بخشی از اقدامات شرکت گل‌گهر در زمینه اکتشافات را نشان می‌دهد و با تکمیل اطلاعات در این زمینه، به‌زودی خبرهای خوبی در این زمینه خواهد رسید و ذخایر سنگ‌آهن ایران به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت.

15 (7)

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس