وی با اشاره به تعامل ایمیدرو با دانشگاه‌ها افزود: فعالیت‌های توسعه‌ای در بخش اکتشاف و زیرساخت را در شمار برنامه‌ها قرار می‌دهیم و بی‌شک در این مسیر حذف تنگناها مورد توجه ماست. این نمایشگاه در حوزه‌های فولاد، صنایع معدنی، فلزات غیر‌آهنی، ریخته‌گری، قالب‌سازی، ماشین‌کاری، آهنگری، نسوزها و... دایر شده است. پانزدهمین نمایشگاه متالورژی از روز گذشته راه‌اندازی شده و تا ۱۴ آذر در نمایشگاه بین‌المللی تهران برپاست. همچنین ملارحمان در نخستین نشست با معاونان و مدیران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: برای برون‌رفت از چالش تامین منابع، باید از ظرفیت ستاد اقتصاد مقاومتی بهره گرفت؛ زیرا مصوبات این ستاد حکم قانون را دارد. سرپرست سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، با تاکید بر نقش حیاتی بودجه ۹۸ کشور در سازمان‌های توسعه‌ای تصریح کرد: همکاری با کمیسیون‌های تخصصی مجلس و سایر نهادهای مرتبط به منظور هموارسازی رسالت توسعه‌ای سازمان، می‌تواند گره‌گشای برخی از موانع فعلی و بوروکراسی حاکم بر کشور باشد. وی با اشاره به ابلاغیه جدید مبنی بر خارج شدن شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو از شمول قانون رفع موانع تولید گفت: این به معنای اعمال بوروکراسی سنگین در مسیر توسعه است و شرکت‌ها را در انجام وظایف خود با محدودیت‌های بسیاری مواجه می‌کند. سرپرست سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در عین حال به تحولات اخیر و محدودیت‌های خارجی اشاره کرد و افزود: نقشه راه معدن و صنایع معدنی، سندی بالادستی در توسعه این حوزه است؛ اما باید در شرایط فعلی تحریم، برخی موارد آن بازنگری شود تا شرایط مناسب‌تری برای توسعه این بخش فراهم آوریم.

ملارحمان با بیان اینکه نیروی انسانی نقطه قوت اجرای رسالت سازمان است، گفت: سرمایه انسانی سازمان پایه و نیروی جلوبرنده مسیر تعالی و توسعه محسوب می‌شود. امروز در دوره گذار قرار داریم اما نکته این است که شتاب حرکت سازمان نه‌تنها کمتر نشود که با توجه به راهکارهای موجود، سرعت منطقی‌تری پیدا کند.

  تنوع تامین منابع مالی

وی افزود: راه‌های متنوعی برای تامین منابع مالی طرح‌ها و اجرای زیربناها پیش رو داریم که برخی از آنها تهاتر بدهی‌ها با طلب‌های ایمیدرو است و برخی دیگر شامل استفاده از منابع مالی صندوق توسعه ملی و همچنین کاهش طرح‌های تملک دارایی می‌شود. در ادامه این نشست اردشیر سعدمحمدی معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو نیز اعلام کرد: مهم‌ترین‌ بحث امروز کشور، بودجه ۹۸ کشور است که باید نکات مورد نظر سازمان را با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط برطرف کرد. وی تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های اعمال شده در تامین منابع مالی خارجی، باید نسبت به شروع پروژه‌های جدید به دلیل کمبود منابع مالی با احتیاط برخورد کرد و پس از مشخص شدن منابع آن، کار جدیدی اجرایی شود. بر‌اساس این گزارش، در این نشست مقرر شد برخی مشکلات از جمله خارج شدن شرکت‌های سازمان از شمول قانون رفع موانع تولید و به تبع آن ایجاد بوروکراسی سنگین در مسیر توسعه، با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت بندهای مربوط به سازمان‌های توسعه‌ای جدا شود و دوباره این شرکت‌ها از جمله شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، ‌منطقه ویژه خلیج‌فارس، شرکت ملی فولاد ایران و... مشمول قانون فوق شوند.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس