کرباسیان افزود: این یکی از کارکردهای بسیار مهم بورس کالا در اقتصاد است تا به ایجاد تعادل منطقی در مکانیزم عرضه و تقاضا کمک کند و به دنبال آن عرضه‌کننده و خریدار بتوانند بدون مشکل در گروه‌های مختلفی مانند محصولات پتروشیمی، کشاورزی و صنعتی فعالیت کنند. وی اضافه کرد: نکته مهم دیگر در اقتصاد کالامحور ما این است که بر اساس همین کشف قیمت و به واسطه انجام معاملات نقدی در بازارهایی همچون بورس، امکان ایجاد ابزارهای مالی نوین و ارائه خدمات بیشتر به صنایع نیز فراهم می‌شود.

 کرباسیان با اشاره به اینکه توسعه بورس کالای ایران سلامت اقتصاد را در پی دارد، افزود: به هر میزان که شفافیت و سلامت اقتصادی افزایش یابد، به همان میزان، آرامش و ثبات اقتصادی ایجاد شده و زمینه جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی بیشتر فراهم می‌آید. وی تاکید کرد: مزیت‌های متعدد بورس کالا به‌عنوان بستری شفاف برای مبادلات کالایی، باعث شده تا عرضه انواع محصولات از جمله محصولات تولیدی صنایع مختلف اعم از صنایع فولادی و پتروشیمی در این بازار به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده واقعی باشد. رئیس سابق هیات عامل ایمیدرو ضمن اشاره به حذف واسطه‌گری‌های مخرب در بازارها به کمک بورس کالا افزود: طی سال‌های اخیر شاهد طراحی ابزارهای مالی نوین در بورس کالا هستیم که این ابزارها می‌توانند در زمینه تامین مالی به فعالان صنایع مختلف از جمله محصولات فلزی و فولادی کمک کنند.

  انحصار، آفت بزرگ معاملات سنتی

کرباسیان در پاسخ به این پرسش که بورس کالا در طول این سال‌ها چه کمکی به تولید کشور کرده است، گفت: تاکید می‌کنم که راه‌اندازی این بازار در ایجاد شفافیت برای حوزه کالایی قطعا موثر بوده و اعتقاد دارم توسعه این بورس می‌تواند به سلامت بازارها کمک کند و موجب حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان شود.حال آنکه حمایت از تولید در فضای غیرشفاف امکان‌پذیر نیست و از طریق بورس کالا می‌توان امکان برقراری توازن میان عرضه و تقاضا و زمینه‌های لازم را برای حمایت از تولید داخلی مهیا کرد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس