احمدعلی کیخا، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی بورس کالا، ایجاد شفافیت اقتصادی بوده است تا تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان بتوانند در یک مکان شفاف به معامله بپردازند و بهترین تصمیم‌ها نیز از سوی متولیان امر به منظور افزایش کیفیت تولیدات و تنظیم بازارها گرفته شود.

این نماینده مجلس بیان کرد: در بازار، تولیدکننده باید نسبت به فروش محصولات خود به بالاترین قیمت اطمینان خاطر‌داشته باشد و در طرف مقابل نیز خریدار هم باید مطمئن باشد که محصول را با قیمتی واقعی و به صرفه خریداری می‌کند. در بازارهای غیرشفاف و پراکنده به این روند از جوانب مختلف خلل وارد می‌شود اما با تمرکز معاملات در بورس کالا این اتفاق به شیوه‌ای مطلوب انجام می‌شود.

کیخا با بیان اینکه با وجود عرضه بسیاری از مواد اولیه و کالاهای اساسی در بورس کالا اما هنوز تا استفاده کامل از ظرفیت‌های بهینه این بورس فاصله زیادی داریم، اظهار کرد: در دنیا با استفاده از ظرفیت‌های بورس‌های کالایی بر مبادلات بین‌المللی تاثیر می‌گذارند که ما نیز باید تلاش کنیم با قوی تر شدن این بورس، محصول با مزیت ایران را با شیوه‌های نوین به دنیا معرفی کنیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس به معاملات زعفران و رضایت زعفرانکاران از بورسی شدن این محصول اشاره کرد و گفت: با عرضه پر حجم زعفران در بورس کالا، شاهد واقعی شدن قیمت این محصول، کمرنگ شدن فعالیت واسطه‌ها در بازار و حمایت مستقیم از زعفرانکاران هستیم؛ این فرمول باید برای سایر محصولات کشاورزی و کشاورزان زحمت‌کش اجرایی شود تا با ایجاد شفافیت و امکان عرضه مستقیم محصولات در بورس، سود واقعی به کشاورزان برسد. در این مسیر نهادهای تصمیم ساز و در وهله نخست وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام دهد تا بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های کشاورزان و دولت برطرف شود.

او در پایان خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته همواره راهکارهایی برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی، افزایش بهره‌وری و حمایت از کشاورزان پیشنهاد و اجرایی شده است، اما شک نکنید که مسیر اصلی و نهایی برای اصلاح بخش کشاورزی و حمایت‌های اصولی، تمرکز معاملات در بورس کالاست.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس