متال‌بولتن اعلام کرد که بر پایه گزارش‌های دریافتی، کمپانی KCM که متعلق به کمپانی Vedanta است و در کشور زامبیا قرار دارد، در تلاش برای به نصف رساندن ظرفیت واحد ذوب خود در زامبیا است که اکنون حدود ۳۱۱ هزار تن در سال ظرفیت دارد.

برای کسب درآمد بیشتر از بخش معدن، دولت زامبیا در بودجه سال ۲۰۱۹ خود که در اواخر ماه سپتامبر منتشر شد، پیشنهاد کرده است که ۵ درصد تعرفه بر واردات کنسانتره مس و کبالت اعمال شود.یک منبع دیگر این کمپانی بیان کرد: هزینه‌های خرید مواد اولیه تا حد زیادی افزایش خواهد یافت؛ زیرا تقریبا نیمی از این مواد از کشورهایی مانند جمهوری دموکراتیک کنگو و بوتسوانا وارد می‌شود. این کمپانی قادر نیست همه مواد اولیه را از معادن محلی خود به دست آورد.

واحد ذوب کمپانی KCM در زامبیا به‌طور عمده بلیستر (از محصولاات میانی در تولید مس) و‌آند مس تولید می‌کند. این عملیات نیاز به فرآوری بیش از ۲/ ۱ میلیون تن کنسانتره مس در یک سال دارد تا به ظرفیت تولید کامل خود دست یابد. در سال گذشته، تولید مس معدنیKCM بیش از ۹۱ هزار تن گزارش شد که عمده آن از معادن روباز و زیرزمینی در Nchanga و Konkola استخراج شده است. داده‌های دفتر جهانی آمار فلزات (WBMS) نشان می‌دهد که زامبیا، دومین تولیدکننده مس در آفریقا، در هشت ماه نخست سال جاری برابر با ۳۸۱ هزار و ۸۵ تن کانسنگ و کنسانتره مس برای خوراک واحد ذوب و عملیات تصفیه خود وارد کرده است.

در سال ۲۰۱۷، این کشور ۵۷۳ هزار و ۳۵۸ تن کنسانتره مس وارد کرده که نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته است. تعرفه واردات می‌تواند یک اثر ثانویه بر انتقال کنسانتره از آفریقا به مناطق دیگر داشته باشد. این منبع مطلع همچنین افزود: تولیدکنندگان آفریقایی، کنسانتره مس خود را به کشورهای دیگری مانند چین و هند صادر خواهند کرد.تعرفه واردات واحد ذوب Chambishi، متعلق به کمپانی چینیChina Nonferrous Mining را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. این واحد ذوب قصد دارد به‌دلیل افزایش تعرفه‌ها، میزان تولید مس بلیستر در سال ۲۰۱۹ را تا ۶۰ هزار تن کاهش دهد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس