او به وجود مشکلات متعدد در بازارهای کالایی تا پیش از راه‌اندازی بورس کالا اشاره کرد و گفت: وجود رانت‌های متعدد و مشکلات عدیده باعث شد تا بورس کالا به‌عنوان بازاری نظام‌مند و قانونی تاسیس شود و قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضای واقعی در بستر این بازار کشف شوند. ثابت با تاکید بر اینکه به دلیل اقتصاد غیرشفاف ایران، همواره افرادی هستند که قصد دور زدن قانون را دارند، گفت: به همین منظور راه‌اندازی یک بازار شفاف و قانونی برای مبادله کالاها ضروری بود که امروز با گذشت ۱۱ سال از تاسیس بورس کالا، نقش‌های مثبت این بازار بر اقتصاد غیر قابل انکار است؛ در واقع بورس کالا به‌عنوان یک بازار رسمی در میان صنایع جا افتاده و معامله‌گران با قبول و استقبال از مکانیزم عرضه و تقاضا در آن فعال هستند.  این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بورس کالا ظرفیت زیادی برای رشد و توسعه بیشتر دارد، گفت: بورس کالا طی سال‌های گذشته برای ایجاد بستری عادلانه برای کشف قیمت مبتنی بر عرضه و تقاضای واقعی، عملکرد قابل دفاعی داشته و به‌طور حتم دایره اختیارات و فعالیت‌های این بازار در راستای توسعه شفافیت اقتصاد کشور و همچنین با توجه به توسعه ابزارهای مالی نوین و ارائه خدمات متنوع‌تر به فعالان صنایع، افزایش می‌یابد.

بورس کالا، منشأ اطلاعاتی

در همین ارتباط مهدی رفیعی، کارشناس بازار سرمایه مهم‌ترین‌ دستاورد بورس کالای ایران برای اقتصاد را ایجاد شفافیت دانست و به «ایلنا» گفت: به اعتقاد بنده، یکی از اصلی‌ترین خدمات بورس کالا برای اقتصاد این است که اطلاعات گروهی از افراد خاص را از پستوها خارج و افشا کرده است. مدیر کالایی کارگزاری نهایت‌نگر به برخی انتقادها علیه بورس کالا اشاره و اظهار کرد: منشأ همه انتقادهایی که به این بازار می‌شود، به دلیل افزایش شفافیت است. عملکرد بورس کالا در راستای شفاف‌سازی اطلاعاتی است و این موضوع مزیتی بزرگ برای اقتصاد به شمار می‌رود.

این کارشناس بازار سرمایه، جایگاه بورس کالا را در اقتصاد بسیار مهم دانست و تاکید کرد: بورس کالا در چند سال اخیر، اقتصاد کشور را مجاب کرد تا به سمت قیمت‌های واقعی حرکت کند، هرچند با مقاومت‌های زیادی مواجه شد اما در نهایت توانست قیمت‌گذاری‌های دولتی را تحت‌الشعاع قرار دهد. او تاکید بورس کالا برای حرکت به سمت اقتصاد آزاد و قیمت‌گذاری بر مبنای عرضه و تقاضای واقعی را در جهت توسعه و رشد اقتصادی بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: هر زمان که تصمیم‌گیران کشور مطابق معیارهای اقتصادی درخصوص معاملات کالایی رفتار کرده‌اند، آن بخش با موفقیت همراه بوده است. رفیعی مهم‌ترین‌ ویژگی بورس کالا را معامله در فضایی شیشه‌ای و کاملا‌ شفاف دانست و گفت: امروز منشأ آماری و اطلاعاتی که از بازار کالاهای مختلف مثل شیمیایی، پلیمری، فلزی و فولادی منتشر می‌شود، همگی به معاملات بورس کالا مرتبط است که این شفافیت آماری و قابل رصد بودن دادوستدها، برای اقتصاد کشور بسیار ارزشمند است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس