سید رسول رنجبران، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران و آلمان با بیان اینکه کشف قیمت به‌صورت شفاف و واقعی از اهدف تشکیل بورس کالا در ایران تلقی می‌شود به میزان گفت: راه‌اندازی و رونق معاملات کالاها در بورس کالا باعث شده تا دیگر عده‌ای نتوانند از طریق برخی ارتباطات و سوء استفاده از فضای مه آلود اقتصاد، قیمت یک کالا را مشخص کنند؛ این اتفاق در اقتصاد ایران ارزشمند است و باید زمینه عرضه سایر کالاها نیز در بورس کالا فراهم شود. او در ادامه بیان کرد: به دلیل وجود بورس کالا، محصولات در یک بازار شفاف و رقابتی کشف قیمت خواهند شد و مصرف‌کنندگانی که از آمادگی لازم برای خرید برخوردارند می‌توانند بدون حضور واسطه‌ها اقدام به خرید کالای مورد نیاز خود کنند. رنجبران با اشاره به اینکه در اکثر کشورها شاهد وجود بورس‌های کالایی قدرتمند جهت بهبود روند معاملات هستیم، افزود: متاسفانه به دلیل رواج رفتارهای غیر شفاف در اقتصاد ما، عده‌ای که توان رقابت در اقتصاد شفاف را ندارند مدام در برابر بهبود شرایط و روشن شدن آمارها برای همه مقاومت می‌کنند، اما سرانجام شاهد توسعه بیشتر بورس کالا در کشور همانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته که بورس کالا در این کشورها یکی از مراکز مهم داد و ستد داخلی و بین‌المللی است، خواهیم بود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران و آلمان اظهار کرد: استقلال بورس کالا براساس رسالت این بورس باید همواره مورد توجه قرار گیرد تا این بورس البته با همراهی دولت و سایر نهادهای تصمیم گیر بتواند از طریق سیاست‌های متناسب، حافظ منافع مردم و فعالان بازار باشد. رنجبران خاطرنشان کرد: به هر میزانی که سهم دولت از اقتصاد کمتر شود، شاهد موفقیت‌های بیشتری در اقتصادمان خواهیم بود از این رو احترام به شفافیت و صداقت در کشف قیمت کالاها براساس مولفه‌های واقعی اقتصاد، از کارکردهای اصلی و باارزش بورس کالاست که همه باید به آن احترام بگذاریم. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه عرضه کلیه محصولات تولیدی کشور در بورس کالا، یک ساختار شفاف اطلاعاتی و به دور از واسطه‌های پرنفوذ و قیمت‌های کاذب را به وجود می‌آورد، گفت: تاکنون معاملات هر یک از کالاهایی که به این بورس ورود پیدا کرده با موفقیت همراه بوده است؛ دلیل این ادعا مقایسه شرایط بازار آن محصول در زمان قبل و بعد از ورود به بورس کالاست.

وی ادامه داد: تا قبل از راه‌اندازی بورس کالا داد و ستدها به شکل غیرشفاف و پشت درهای بسته توسط متقاضیان و عرضه‌کنندگان صورت می‌گرفت اما زمانی که بورس کالا راه‌اندازی شد، بهانه‌های مختلف جهت سوءاستفاده فعالان بازار از بازار گرفته شد و دیگر مجبور به معامله در یک بازاری شفاف و قانونمند به نام بورس کالا شدند. رنجبران با بیان اینکه بورس کالا کمک بسیاری به امور مالی شرکت‌هایی کرده است که تابع ضوابط بورس کالا هستند و براساس این ضوابط کالای خود را در بورس کالا به فروش می‌رسانند، افزود: ما امیدوار هستیم تا کلیه تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان به‌عنوان خریدار و فروشنده در این بازار ورود کنند و تحت نظارت قانون و مقررات نظام‌مند بورس کالا به معاملات کالاهای موردنظر خود بپردازند. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پایان گفت: تمامی کالاهای موجود در کشور به خصوص کالای شرکت‌هایی که سهامشان در بازار سرمایه است باید به بورس کالا عرضه شوند، چراکه شفافیت حداکثری در فعالیت شرکت‌ها، سکوی پرتابی برای رشد اقتصادی کشور است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس