شاپور محمدی، پیرامون آخرین اقدام‌ها برای عرضه محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت خام سبک ایران در بورس انرژی گفت: اطلاعیه عرضه این محموله که از سوی کارشناسان و متخصصان شرکت ملی نفت ایران طراحی شده از ویژگی مناسب برخوردار است و مباحث مربوط به بازار سرمایه آن نیز در بورس انرژی و سپرده‌گذاری مرکزی طراحی شده است.وی با بیان اینکه پیرامون ویژگی محموله‌های نفتی،از تخصص شرکت ملی نفت بهره گرفته شده یادآور شد: این طراحی از نگاه ناظران بازار سرمایه مناسب تلقی می‌شود و می‌تواند مشتری مختص خود را جذب کند.

دبیر شورای عالی بورس افزود: هر‌چند راجع به اینکه این طراحی‌ها باید از انعطاف بیشتری برخوردار باشد، می‌توان بررسی‌هایی را صورت داد اما در اطلاعیه عرضه‌های بعدی نفت خام نیز با توجه به بازار سنجی و تجربه بالای وزارت نفت بطور حتم می‌توان متناسب با سلایق خریداران و بازار، فضای لازم را برای خریداری نفت خام ایران از سوی اشخاص مختلف فراهم کرد.

محمدی از عرضه نفت خام در بورس انرژی به‌عنوان یک تحول بزرگ در بازار نفت ایران یاد کرد و افزود: این بستر برای سرمایه‌گذاران نیز فرصت حضور در بازار نفت ایران را ایجاد خواهد کرد که با پیشقدم شدن وزارت نفت برای راه‌اندازی این بازار، انتظار می‌رود پس از عرضه محموله یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در بورس انرژی،در عرضه‌های آتی پیشنهادهای خریداران جمع‌آوری و از نتایج نظر‌سنجی‌ها برای بهبود مستمر معاملات نفت خام در بازار سرمایه استفاده ‌شود.

رئیس سازمان بورس با تاکید بر اینکه اگر اطلاعیه‌های عرضه نفت خام در بورس انرژی نیاز به تعدیل‌هایی در معاملات آتی داشته باشد به‌طور حتم با همکاری وزارت نفت انجام خواهد شد، عنوان کرد: اطلاعات مشتریان تا لحظه آخر از نظر سازمان بورس محرمانه است و اعلام نخواهد شد همچنین در مرحله رقابت روی تابلو معاملات نیز این اطلاعات محرمانه خواهد ماند.

به باور وی، صیانت از این محرمانگی جزو وظایف ذاتی ناظران بازار سرمایه است و تمام کسانی که در دنیا نفت ایران را از طریق بورس انرژی خریداری می‌کنند اطلاعات آنها به‌طور محرمانه نگهداری خواهد شد. همه خریداران در این بازار به‌طور رقابتی در روز عرضه شرکت خواهند کرد و بورس انرژی تمامی شرایط را برای جذب مشتریان نفت خواهد داشت.

رئیس سازمان بورس درباره تعداد متقاضیانی که تا‌کنون از طریق بازاریابی یا سپرده‌گذاری وجوه تضمین برای شرکت در معامله ابراز تمایل کرده‌اند، پاسخ داد: در حال حاضر شرکت ملی نفت مشتریانی را که از قبل با آنها همکاری و معامله داشته برای حضور در بورس انرژی تشویق می‌کند تا در این رقابت شرکت کنند همین‌طور اشخاصی که ممکن است به قراردادهای مالی نفت علاقه مند باشند و آن دسته از اشخاص تازه وارد به بازار سرمایه، طبق شرایط اعلامی امکان حضور در روز عرضه را خواهند داشت و هیچ محدودیتی برای حضور خریداران وجود ندارد.

محمدی از طراحی سازوکارهای جدیدی برای راه‌اندازی بازار ارز آتی نیز سخن گفت و افزود: بانک مرکزی سازوکارهایی برای معاملات ارزی طراحی کرده اما در حال حاضر بنا دارد سامانه ارزی که بانک مرکزی بر آن نظارت می‌کند فعلا حفظ شود.

وی افزود: معاملات نقدی ارز در بازار پول خواهد بود اما در مورد معاملات فیوچرز ارز تفاهم‌هایی ایجاد شده و به محض اینکه بازار نقدی ارز بتواند فرآیند تکامل خود را طی کند بتوان قیمت مرجع ارز را استخراج کرد و بازار آتی ارز در بازار سرمایه قابل راه‌اندازی خواهد بود.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس