امیر مسعود پرور درخصوص لزوم توسعه ابزارهای مالی به منظور پیش‌بینی پذیری بازارهای کالایی به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: همواره انجام معاملات به‌صورت فیزیکی در معرض ریسک نوسانات ارزی قرار دارد، اما زمانی که ابزارهای نوین مالی توسعه یابند و از قراردادهای مشتقه، اوراق سلف موازی و سپرده‎های کالایی بیشتر استفاده شود، مطمئنا سرمایه‌گذاران می‌توانند هزینه‎های ناشی از نوسانات نرخ ارز را در معاملات خود پوشش دهند.

این کارشناس با بیان اینکه این ابزارهای مالی طی سال‌های اخیر در بورس کالای ایران راه‌اندازی شده‌اند و باید شرایط مناسبی برای آشنایی فعالان صنایع و سرمایه‌گذاران از این ابزارها فراهم شود، ادامه داد: زمانی که شرکت‌ها، حجم زیادی از کالاهای مختلف را خریداری و در انبارهای خود نگهداری می‌کنند، موقع نوسانات ارزی با ‌آسیب‎پذیری زیادی مواجه هستند؛ به عبارت دیگر، در شرایطی که پیش‎بینی می‎شود قیمت‎ها افزایش پیدا می‌کند، مشکلی ایجاد نشده و ریسک پوشش داده می‎شود، اما زمانی که قیمت‎ها در حال نوسان باشد، تصمیم‎گیری برای خرید و فروش و تامین مواد اولیه به امر بسیار مشکلی تبدیل می‎شود و قدرت پیش‌بینی تولیدکننده و مصرف‌کننده کاهش می‌یابد.

وی به ضرورت وجود ابزارهای مالی پیشرفته برای استفاده در چنین شرایطی اشاره کرد و گفت: بنابراین، اگر بتوان ابزارهای نوین مالی و اوراق بهادار مبتنی بر کالا را توسعه داد، شرایط بهتری برای فعالیت‌های اقتصادی ایجاد خواهد شد و کشف نرخ در فضای آرام‎تری انجام می‎شود؛ در نتیجه کارخانه‎ها می‌توانند با چشم انداز مناسبی خرید کنند و خود را در مقابل ریسک نوسان نرخ ارز پوشش دهند.

پرور افزود: بازار فیزیکی نمی‌تواند به‌تنهایی پاسخگوی نیاز بازار باشد؛ به خصوص که بخش عظیمی از سرمایه‌گذاری‎ها به بازار فیزیکی سرازیر می‌شود و این امر به افزایش قیمت‌ها و التهاب دامن می‌زند. اما با وجود ابزارهای مالی قدرتمند، عمده سرمایه‌ها و تقاضای سفته‌بازان به سمت ابزارهای مالی هدایت می‌شود و علاوه بر بازار جذاب و سود مناسبی که عاید سرمایه گذاران می‌شود، بخش واقعی اقتصاد نیز از دلالی و کمبود کالاها و نوسانات کاذب قیمت‌ها در امان می‌ماند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: هر میزان که بتوان استفاده از ابزارهای حمایتی را در کنار بازار فیزیکی گسترش داد، می‌توان سرمایه راکد و سرگردان کسانی را که قصد سرمایه‌گذاری دارند، به این ابزارها وارد کرد. با این روش، در بازار فیزیکی قیمت‌ها به‌صورت واقعی کشف خواهد شد و این قیمت‌ها برای شرکت‎هایی که قصد دارند مواد اولیه خود را تهیه کنند، ارزندگی خواهد داشت.

وی با اشاره به نقش سفته‎بازان در بازارهای مالی گفت: همیشه کسانی که به‌صورت سفته‌بازی وارد بازارهای مالی می‌شوند، نقش مثبتی در نقدشوندگی دارند و آن را تضمین می‌کنند. اما فعالیت این دسته از سفته‌بازها باید هدایت شود تا شفافیت بازار از بین نرود.

وی با بیان اینکه ابزارهای مشتقه قطعا پوشش دهنده ریسک در زمان نوسان‌های ارزی هستند و به کمک سرمایه‌گذاران می‌آیند، اظهار کرد: این ابزارها در بورس کالای ایران وجود داشته و باید گسترش یابد، اما نکته مهم درخصوص استفاده از این ابزارها، ظرفیت علمی و نیاز به فرهنگ‌سازی در این زمینه است.

به گفته پرور، بورس کالا همواره به‌صورت دوره‌ای درخصوص مزایای ابزارهای مالی کلاس‎های آموزشی برگزار می‌کند، اما این اقدامات را به تنهایی انجام می‎دهد و نیاز به کمک سایر نهادهای مالی کشور وجود دارد. بنابراین، ابتدا باید فرهنگ‌سازی و آموزش و سپس، بازار مشتقه به شکل گسترده راه‌اندازی شود؛ در این راستا بورس نیویورک نیز پس از چند دهه فعالیت، در حال آزمون ابزارهای مشتقه است. از این رو، استفاده از این ابزارها بلافاصله قابل پیاده‌سازی نیست و ابتدا باید در فضای پایلوت آزمون و به تدریج وارد فضای واقعی شود.

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس