به گزارش «کالاخبر» به نقل از معدن ۲۴، این طرح که پیش‌تر با کلید خوردن قرارداد‌های آتی سنگ‌آهن در ماه می‌آغاز شد می‌تواند قراردادهای اختیار معامله سنگ‌آهن در بازار سنگاپور را تحت تاثیر قرار دهد. طبق اعلام یک منبع آگاه، روند اجرایی شدن این طرح نیز همچون شکر و سویا در سال گذشته و مس در هفته گذشته خواهد بود. این منبع اذعان کرد که بورس کالای دالیان هنوز در حال آماده‌سازی فرآیند‌های اجرایی قراردادهای اختیار معامله سنگ‌آهن است و نهایتا تا اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی آن را تهیه خواهد کرد چرا که هنوز بستر مناسب برای اجرایی شدن این قرارداد برای سنگ‌آهن وجود ندارد.

در کنفرانس صنعت چین هفته پیش نیز وانگ فنگای، مدیر‌کل بورس دالیان چین، به لزوم ترویج این قرارداد‌ها برای سنگ‌آهن اشاره کرد. وی که این قراردادها را برای تسهیل بازار مالی الزامی می‌دانست، از اقدامات بورس چین برای آغاز قرارداد‌های آتی قراضه فولاد نیزخبر داد. وی افزود قرارداد‌های اختیار معامله به‌عنوان یک ابزار پوشش ریسک، به معامله‌گران، معدن داران و تولیدکنندگان فولاد، توان اجرایی سیاست‌های کنترل قیمت و به خریدار امتیاز پیش‌بینی قیمت‌های باثبات در آینده را خواهد داد.

توانایی پوشش ریسک بیشتر درمعاملات، سرمایه‌گذاران پرسابقه و کم ریسک بازار را برای شرکت در بازارهای آتی سنگ‌آهن ترغیب می‌کند. کسانی‌که به گفته فعالان بازار دالیان به علت رکود و ثبات قیمت‌های پایین از تجارت دور مانده‌اند.

این منبع موثق اعلام کرد، در حال حاضرقرارداد‌های سنگ‌آهن عمدتا در بورس سنگاپور معامله می‌شود و تا کنون ۷۷/ ۱میلیون قرارداد یعنی ۸/ ۱۷۶ میلیون تن از ماه ژانویه تا آگوست به ثبت رسیده‌اند. دیگر قراردادهای اختیار معامله نیز، در نیویورک و توسط گروه مالی CME ارائه می‌شوند.بورس کالای دالیان (DCE) برای نخستین بار در ماه می‌به سرمایه‌گذاران خارجی اجازه داد که به‌طور مستقیم معاملات آتی سنگ‌آهن را با هدف افزایش، تامین نقدینگی بیشتر و کسب منفعت سرمایه‌گذاران نهادی انجام دهند. باید توجه داشت که  سنگ‌آهن پس از نفت، دومین کالایی بود که توسط چین دربازارهای بین الملل آتی عرضه شد. همچنین قراردادهای باز سرمایه‌گذاران در معاملات آتی سنگ‌آهن دالیان در روز سه شنبه، به ۸۲۲،۴۵۲ واحد کاهش یافته است و حجم معاملات در ماه آگوست تقریبا به نصف ماه گذشته رسیده که به عقیده معامله‌گران نشان‌دهنده قرارگرفتن بخش عمده‌ای از سرمایه بازار در دستان سرمایه‌گذاران داخلی است.در آخر، این منبع اعلام کرد انتظار دارد که تنظیم‌کننده‌های چینی در فرآیند تأیید قراردادهای اختیار معامله سنگ‌آهن تاخیری به‌وجود نیاورندچرا که استفاده از ابزار‌های پوشش ریسک داخلی را بهتر از ایجاد بازار‌های آتی بین‌الملل می‌دانند. جایی که کاهش نوسانات قیمت، هم کنترل شده و هم به نفع سرمایه‌گذاران و مشارکت‌کنندگان است.قرارداد اختیار معامله یا آپشن

(option)، به انگلیسی call option قراردادی است، بین خریدار و فروشنده، به‌نحوی که خریدار از فروشنده اختیار معامله، حق خرید یا فروش یک دارایی را در یک قیمت معین، خریداری می‌کند. در اینجا نیز مانند تمام قراردادها، هر طرف، امتیازی را به طرف مقابل اعطا می‌کند، خریدار به فروشنده مبلغی با عنوان حق شرط پرداخت می‌کند که در واقع همان قیمت اختیار معامله است. فروشنده نیز حق خرید یا فروش دارایی مذکور را در یک قیمت معین به خریدار اعطا می‌‌کند.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس