گلکار با تاکید بر اینکه در بورس‌های کالایی دنیا به هیچ‌وجه فرآیندهای کنترلی از سوی نهادهای نظارتی برای تعیین قیمت وجود ندارد، تصریح کرد: روند مطلوب توسعه‌ای بورس کالا در طول سال‌های اخیر در شرایطی بوده که بازارها و ابزارهای جدیدی به فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران معرفی شده اما شاید تنها مانع سر راه پیشرفت این بورس، برخی دخالت‌های قیمتی از سوی نهاد بالادستی است.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: البته بورس کالا در حال گذر از مراحل رشد و رسیدن به بلوغ کامل است؛ از این رو امید می‌رود رفته رفته با توجه بیشتر به این بازار و احترام و اعتماد به مکانیسم‌های بازار، این بورس به هدف اصلی خود یعنی مرجعیت قیمتی محصولات در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل شود.

وی شفافیت اقتصادی را مهم‌ترین‌ دستاورد بورس کالا دانست و گفت: وقتی سیستم عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت کالاهاست، اقتصاد در مسیر درست و شفافیت قرار می‌گیرد و بورس کالا اصلی‌ترین ابزار برای تحقق این مهم است.

وی در پایان اظهار داشت: با توجه به تجربیات گذشته، دولت نیز به این باور رسیده که مکانیسم‌های کنترلی خود عامل پدیدآورنده سوء‌استفاده و فساد هستند، از این‌رو بدون‌شک در آینده شاهد برقراری کامل مکانیسم بازار براساس عرضه و تقاضا و بالطبع، ارتقای جایگاه بورس کالا در اقتصاد ملی خواهیم بود.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس