فولاد در صدر صادرات

بر پایه این جداول آماری، صادرات زنجیره فولاد و محصولات مرتبط در پنج ماه نخست امسال از نظر وزنی بیش از ۴ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۸۳۰ تن بود که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد ۲۴ درصدی داشت؛ از نظر ارزشی نیز بیش از ۲ میلیارد و ۸۸ میلیون دلار بود که افزایش ۵۹ درصدی را نسبت به پنج ماه ابتدایی ۹۶ نشان می‌دهد.براساس این آمارها، فولاد در این مدت در صدر کالاهای صادر شده معدن و صنایع معدنی با سهم ۴۵ درصدی قرار دارد.

افت ۴۷ درصدی واردات محصولات فولادی

برپایه جداول آماری گمرک، میزان واردات زنجیره فولاد و محصولات فولادی مرتبط نیز در این مدت از ۶۹۹ هزار و ۴۲۰ تن گذشت. این میزان در مقایسه با عملکرد دوره مشابه پارسال بیانگر افت ۴۷ درصدی است.ارزش واردات زنجیره فولاد و محصولات آن در این مدت به بیش از ۳/ ۶۳۶ میلیون دلار رسید که در مقایسه با پنج ماه ۹۶ کاهش ۳۲ درصدی دارد.

 رشد ۵۵ درصدی ارزش صادرات مس

برابر جداول آماری مورد بررسی در پنج ماه نخست امسال، صادرات وزنی مس و محصولات پایین‌دستی با رقم ۲۱۱ هزار و ۶۷۷ تن در مقایسه با مدت مشابه پارسال، کاهش ۳۱ درصدی دارد اما از نظر ارزش، ۵۵ درصد رشد داشته است. ارزش صادرات مس و محصولات پایین‌دستی در این مدت بیش از ۹/ ۴۶۹ میلیون دلار ثبت شد.میزان واردات مس و محصولات پایین‌دستی نیز به یک هزار و ۴۴۰ تن رسید که افت ۸۱ درصدی در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۶ دارد. همچنین ارزش واردات آن نیز در پنج ماه نخست امسال افزون بر ۱/ ۱۱ میلیون دلار بود که کاهش ۷۶ درصدی نسبت به دوره مشابه نشان می‌دهد.

صادرات ۴/ ۲۳۵ میلیون دلار سنگ آهن

برپایه آمار مورد بررسی، صادرات کنسانتره و سنگ‌آهن دانه‌بندی نیز در این مدت افزون بر ۵ میلیون و ۵۰۷ هزار و ۶۸۴ تن به ارزش بیش از ۴/ ۲۳۵ میلیون دلار بود که در مقایسه با دوره مشابه از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۲۶ و ۴۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

صدور ۴/ ۱۵۵ میلیون دلار انواع سنگ

آمارهای گمرک ایران میزان صادرات انواع سنگ و محصولات مرتبط را ۲ میلیون و ۶۸۵ هزار و ۲۳ تن در مدت پنج ماه نخست امسال نشان می‌دهد که نسبت به دوره مشابه در سال ۹۶ افت ۵ درصدی دارد.

میزان ارزش صادرات انواع سنگ و محصولات مرتبط با آن نیز به بیش از ۴/ ۱۵۵ میلیون دلار رسید که در مقایسه با پنج ماه نخست پارسال ۸ درصد افت را نشان می‌دهد.همچنین واردات انواع سنگ در دوره مورد بررسی به ۲۳ هزار و ۳۸۶ تن رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۴۸ درصد کاهش دارد؛ ضمن آنکه از نظر ارزشی نیز با بیش از ۴/ ۲۰ میلیون دلار، افت ۲۷ درصدی را ثبت کرد.صادرات سایر معدن و صنایع معدنی نیز در پنج ماه نخست امسال رشد ۳۴ درصدی از نظر وزنی و ۴۵ درصدی از لحاظ ارزشی را نشان می‌دهد.مجموع صادرات معدن و سایر صنایع معدنی در مدت این گزارش از نظر وزنی ۴ میلیون و ۳۳ هزار و ۲۱۸ تن به ارزش بیش از ۷/ ۶۷۳ میلیون دلار بود.علاوه بر این در مدت یادشده واردات در این زمینه از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۲۳ و ۱۹ درصد کاهش نسبت به پارسال نشان می‌دهد.به گزارش «ایرنا» تیرماه امسال ارزش صادرات غیرنفتی به رقم ۳ میلیارد و ۸۳۲ میلیون دلار رسید و مجموع واردات در این ماه ۳ میلیارد و ۹۲۶ میلیون دلار بود.برپایه آمار گمرک، ارزش صادرات غیرنفتی در سال گذشته ۴۶ میلیارد و ۹۳۱ میلیون دلار در مقابل ۵۴ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار واردات بود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس