به گزارش میزان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: بورس کالا یکی از ارکان بازار سرمایه و یک نهاد در راستای توسعه اقتصادی کشور است، از این رو این بورس به‌عنوان یک نهاد نظارتی و بستر معاملاتی باید از قدرت بالایی برخوردار بوده و ضمانت‌های اجرایی لازم را در اختیار داشته باشد. محسن کوهکن افزود: اگر بورس کالا با در اختیار داشتن همه لوازم و سازوکارهای مربوطه‌اش فعالیت کند، به‌طور طبیعی با کارآیی حداکثری در اقتصاد عمل خواهد کرد؛ گرچه در کشور ما واقعیت‌های موجود و برخی قوانین بعضا اجازه اثرگذاری صددرصدی را به بورس کالا نمی‌دهند که ما در مجلس باید این موانع را حذف کنیم. وی تاکید کرد: قوانینی که در ارتباط با بورس کالا وجود دارد نیاز به اصلاحاتی دارد تا به‌عنوان یک حلقه واسط و نهاد ناظر قدرتمند بتواند ایفای نقش کند تا به کمک ضمانت‌های اجرایی لازم همه مقید به عرضه محصولات خود در بورس شوند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه عرضه محصولات در کل زنجیره تولید باید در بورس کالا رقم بخورد، افزود: وقتی به همه اصناف و واحدهای تولیدی می‌گوییم باید مواد اولیه موردنیاز خود را از بورس تامین کنند، در حوزه عرضه نیز باید کل محصولات در زنجیره روی تابلوی بورس قرار گیرند تا شاهد شفافیت کل زنجیره تولید باشیم؛ با تحقق این اتفاق، دیگر شاهد رفتارهای سفته بازانه در بازارهای خارج از بورس و نرخ‌های غیر‌منطقی در بازارها نخواهیم بود، چراکه همه فعالان صنایع در بورس و براساس عوامل واقعی بازار اقدام به معامله و کشف قیمت می‌کنند.  کوهکن تاکید کرد: در اصل نکته مهم این است که ارائه هر نوع کالا در بورس اقدام مثبتی است و می‌توان گفت تنها راه ممکن برای ایجاد تعادل در بازارهای مختلف عرضه در بورس است. در این رابطه تنها اقدامی که لازم است اصلاح برخی قوانین دولتی و بازنگری در آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی است که از سوی برخی وزارتخانه‌ها اعلام می‌شود. ضمن اینکه اگر قوانینی در کشور وجود دارد که ممنوعیتی برای تقویت بورس ایجاد می‌کند باید رفع شود.  

وی با بیان اینکه باید به بورس نگاهی ملی داشت، گفت: برهمین اساس باید قوانینی در نظر گرفت که با دارا بودن ضمانت‌های اجرایی لازم، بورس را قدرتمندتر کند. این نماینده مجلس شورای اسلامی درخصوص افزایش قیمت‌های اخیر کالاها گفت: اگر در جامعه به این باور برسیم که افزایش قیمت‌ها در اقتصاد رخ می‌دهد، به افزایش تقاضا دامن زده‌ایم و بسیاری از افراد به دنبال منافع شخصی خود و خرید می‌روند. اما فرهنگی که در کشورهای پیشرفته حاکم است، تضاد منافعی برای اشخاص و عموم وجود ندارد. از این رو انتظارات تورمی از اصلی‌ترین دلایل افزایش قیمت‌های اخیر بود. کوهکن بر لزوم ایجاد شفافیت در اقتصاد تاکید کرد و گفت: ما معتقدیم که باید همراهی مردم را در اداره بهتر کشور داشته باشیم تا وقتی می‌گوییم کالا به اندازه کافی در دسترس است، مردم نیز اعتماد کنند و بی جهت تقاضا را افزایش ندهند. اگر بخواهیم چنین اعتمادی را از سوی مردم شاهد باشیم، باید تمام بخش‌های مختلف اقتصادی شفاف باشد. چراکه ابهام و عدم شفافیت مترادف با بروز جوسازی و سوءاستفاده‌های احتمالی است. از این رو باید اصل شفافیت را در اصول اقتصاد بپذیریم و بورس کالا می‌تواند با ارائه اطلاعات و آمار دقیق از معاملات و قیمت انواع کالا در ایجاد این شفافیت بسیار نقش‌آفرین باشد تا به کمک آن مردم از قیمت‌های واقعی و گران فروشی‌های احتمالی در بازار مطلع شوند.

 

 

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس