به گزارش «ایسنا» محمد باقر امامی آل‌آقا، دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف در این رابطه با اشاره به اینکه کمبود عرضه، بازار سیاه و دلالی معمولا در شبکه توزیع وجود دارد و درصد ناچیزی از تولیدکنندگان از شرایط کنونی سوء استفاده می‌کنند، اظهار کرد: افزایش و نوسان قیمت مواد اولیه و برخورد قهری سازمان نیافته با احتکارکنندگان دو عامل مهم در کمبود مواد اولیه شده است. وی با بیان اینکه امسال قیمت مواد اولیه تولید ظروف یکبار مصرف ۵/ ۲ تا سه برابر شده است، گفت: در سال‌های گذشته تامین مواد اولیه، حداقل از شبکه دلالی امکان‌پذیر بود اما امسال قاطبه صنعت ظروف یکبار مصرف با کمبود مواد اولیه مواجه شده است. دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف در ادامه درباره دلیل دیگر کاهش مواد اولیه در بازار اظهار کرد: برخوردهای قهری با احتکارکنندگان باعث شده دلالان و واسطه‌ها احتیاط کنند که به‌عنوان مثال به دلیل فروش ۱۰ تن مواد اولیه، به انبارهایشان که شاید ۵۰۰ تن مواد اولیه داشته باشد، اتهام احتکار وارد نشود.

وی با اشاره به اینکه مخالفتی با برخورد با احتکارکنندگان ندارد، افزود: شاید فروشندگان حاضر باشند ریسک افزایش قیمت را بپذیرند، اما مکانیزم سازمان نیافته برخوردهای قهری باعث شده است فروشندگان برای فروش مواد اولیه احتیاط کنند و همین امر باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت می‌شود و دوباره همین افزایش قیمت باعث کاهش مجدد عرضه مواد اولیه می‌شود و این مشکل به‌صورت یک چرخه ادامه دارد. امامی آل‌آقا با بیان اینکه در سال‌های گذشته فروش مواد اولیه بیشتر به‌صورت اعتباری و چکی انجام می‌شد، گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان حتی حاضر به پرداخت نقدی برای تهیه مواد اولیه هستند اما مواد اولیه در بازار نیست که دلیل این مشکل نگرانی از افزایش قیمت‌های مواد اولیه و همچنین نگرانی از پلمب انبارها به اتهام احتکار است.

قیمت ظروف یکبار مصرف ۲ تا ۳ برابر شد

دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف با اشاره به اینکه کمبود مواد اولیه باعث کاهش تولید و در نتیجه کاهش عرضه شده است، گفت: قیمت ظروف یکبار مصرف دو تا سه برابر شده‌ است. البته افزایش قیمت کالاهایی که بدون مجوز استاندارد و پروانه ساخت تولید می‌شود و به اصطلاح کالای زیرپله‌ای خوانده می‌شود، کمتر بوده است. وی خاطر نشان کرد: پیک تقاضای خرید ظروف یکبار مصرف در ماه‌های محرم، صفر، تابستان و مناسبت‌های خاص است. دبیر انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف همچنین به خریداران توصیه کرد محصولاتی را بخرند که پروانه ساخت دارند، چراکه این برچسب نشان‌دهنده این است که ظروف، مورد تایید اداره کل نظارت غذا و مواد آشامیدنی وزارت بهداشت است.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس