تنش تجاری میان ایالات متحده و چین، در مقایسه با کالاهای کشاورزی یا سایر فلزات مانند فولاد و آلومینیوم، تقریبا تاثیری بر بازار داخلی مس نداشته است؛ اما لیست اخیر تعرفه‌های پیشنهادی ایالات متحده، بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی شامل محصولات مسی از قبیل سیم‌پیچ مسی، کابل‌های برق (یک کیلووات) و کالاهای خانگی مانند یخچال را پوشش می‌دهد. با وجود این، چین حجم ناچیزی از محصولات مسی را به ایالات متحده صادر می‌کند. یکی از دلایل اصلی این موضوع این است که چین هنوز بزرگ‌ترین واردکننده و مصرف‌کننده محصولات مختلف مسی است. کالاهای خانگی، به‌ویژه دستگاه‌های تهویه مطبوع، احتمالا بیشترین آسیب‌پذیری را نسبت به تعرفه‌های جدید خواهند داشت. با این وجود، همچنان این سوال مطرح است که آیا مصرف‌کنندگان ایالات متحده قادر خواهند بود جایگزین مناسبی برای خرید این محصولات، بدون نیاز به پرداخت قیمت‌های بالاتر، پیدا کنند. کل مس استفاده شده در دستگاه‌های تهویه مطبوع صادراتی چین، کمتر از یک درصد تقاضای مس این کشور در سال را تشکیل می‌دهد.

چین در قبال لیست ۲۰۰ میلیارد دلاری و لیست ۵۰ میلیارد دلاری آمریکا برای اعمال تعرفه‌های وارداتی بر کالاهای چینی دست به اقدامات متقابل زد و تعرفه ۲۵ درصدی بر محصولات گوناگون مسی ایالات متحده از جمله کنسانتره، کاتد، بلیستر و قراضه اعمال کرده است. با توجه به اینکه دولت چین به‌طور عمومی برای مذاکره مجدد با دولت آمریکا ابراز تمایل کرده است، این کشور تاکنون تاریخ اجرای تعرفه بالاتر بر سه محصول اول در لیست مذکور را اعلام نکرده است. برای ضایعات مس اعلام شده است که تعرفه‌های جدید از تاریخ ۲۳ آگوست ۲۰۱۸ به اجرا در خواهد آمد.

انگیزه جدا کردن ضایعات از کنسانتره، کاتد و بلیستر در این لیست، مشخص است. با این حال، به نظر می‌رسد چون چین بزرگ‌ترین بازار برای صادرات قراضه مس آمریکاست، به‌طوری‌که چین بیش از ۶۸ درصد از کل صادرات ضایعات این کشور در سه سال گذشته را به خود اختصاص داده است بنابراین، اعمال تعرفه ۲۵ درصدی تاثیر زیادی بر صنعت ضایعات ایالات متحده آمریکا خواهد گذاشت. علاوه بر این، قراضه مس آمریکا دارای کیفیت خوبی است، اما تخفیف قیمتی جزئی بر آن اعمال می‌شود بنابراین، مصرف آن برای سایر کشورها از جمله کره جنوبی جذابیت چندانی ندارد.از سوی دیگر، چین از سال ۲۰۱۷، برنامه‌ای با اولویت بالا در زمینه حفاظت از محیط‌زیست به اجرا گذاشته است و تحت این برنامه، کاهش واردات ضایعات خارجی یکی از اقداماتی است که برای رسیدن به این هدف اجرا شده است. چین در اوایل سال جاری، واردات ضایعات دسته هفت را محدود کرد و اخیرا اعلام کرده است که در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی، واردات ضایعات به چین کاملا متوقف خواهد شد. این به این معنی است که روند واردات ضایعات چین با این تعرفه‌ها یا بدون آن، در میان‌مدت نزولی خواهد بود.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس