به گزارش «دنیای‌اقتصاد» به نقل از منابع خبری آمریکا برخی معافیت‌ها را برای بعضی خریداران نفت ایران در‌نظر می‌گیرد تا در مدت زمان طولانی‌تری خرید خود را از نفت ایران متوقف کنند. وزیر خزانه‌داری آمریکا در این رابطه اعلام کرد در بعضی موارد زمانی که کشورها نمی‌توانند یک‌شبه خرید خود را متوقف کنند ما هم استثنائاتی در نظر خواهیم گرفت. کارشناسان معتقدند این موضوع یک نرمش در برابر موضع قبلی که آمریکا برای صفر کردن کامل خرید نفت توسط همه کشورها در نظر گرفته بود محسوب می‌شود که سیگنالی به بازار نفت فرستاده است. از طرفی مذاکرات پوتین و ترامپ نیز در روز دوشنبه روی بازار نفت اثرگذار بود. گزارش‌ها در آخر هفته گذشته همچنین نشان داد که دولت ترامپ درصدد است تا از همه امکانات خود برای جلوگیری از رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی جلوگیری کند تا از این طریق بتواند مانع از حضور نفت ایران در بازار شود. با این حال برخی اختلالات در لیبی و نروژ در اواخر هفته گذشته سرعت افت قیمت نفت را کم کرده است.  در این بین یکی از بازارهایی که به‌شدت از این روند متاثر می‌شود بازار محصولات پتروشیمی است. نگاهی به بازار آسیا در هفته گذشته نشان می‌دهد که این بازار تحت‌تاثیر این عوامل با افت قیمت روبه‌رو‌ شد به‌طوری‌که بازار محصولات متانول و‌ اتیلن تحت‌فشار کاهشی قرار داشت.

با این حال کاهش موجودی برخی دیگر از محصولات از جمله موضوعاتی بود که باید در محاسبات مربوط به بازار در‌نظر گرفت. به‌عنوان مثال در گروه آروماتیک‌ها قیمت پاراکسیلین در بازار آسیا با توجه به کاهش موجودی مواد اولیه تحت‌فشار قرار خواهد گرفت. در بازار آسیا به‌عنوان مثال دیگر قیمت بنزن در هفته جاری انتظار می‌رود ثابت باقی بماند هرچند میزان موجودی داخلی این محصول در چین در سطوح پایین‌تر قرار خواهد گرفت و زمان زیادی برای بازگشت موجودی نیازمند است. در این میان افزایش خریدها در بورس‌های آسیایی در هفته گذشته می‌تواند روند قیمت این محصولات را در بازار داخلی چین با افزایش روبه‌رو‌ سازد.

در همین حال قیمت متانول آسیا در چین ممکن است تا پایان هفته تحت‌فشار بیشتر قرار بگیرد. دلیل این امر نیز توقف خط تولید یکی از مصرف‌کنندگان اصلی متانول چین (جیانگ‌سو) است که از ۲۰ جولای به مدت ۳۵ روز طرح تبدیل متانول به اولفین را در این خط تولیدی تعطیل کرده است. لازم به ذکر است این کارخانه تبدیل متانول به اولفین سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن متانول را به حدود ۸۰۰ هزار تن اولفین تبدیل می‌کند و محصولاتی از جمله اتیلن وینیل استات، اتیلن اکساید، اکریلونیتریل و... را تولید می‌کند. در این رابطه تجار معتقدند این موضوع ممکن است باعث شود تقاضا از چین به جنوب شرق آسیا از جمله کشورهای ویتنام، اندونزی و مالزی منتقل شود.

در این بین در گروه الفین‌ها در اواخر ماه اوت ماده اولیه اتیلن احتمالا در آسیا محدود خواهد بود. دلیل این امر نیز توقف ۷۰ درصد از ظرفیت تولید در دو کارخانه تولید اتیلن کراکر بخار برای مدت دو تا سه ماه برای حل مشکلات مکانیکی این کارخانه‌ها است (اورهال خطوط تولید). شرکت‌های ماروزن و کیوو در منطقه چیبا دو شرکتی هستند که در ماه آگوست این سیاست را در پیش خواهند گرفت. با توجه به این محدودیت‌ها فروشندگان در حال‌حاضر تمایلی به کاهش قیمت‌ها ندارند و این موضوع در کنار تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا که روی این محصول اثرات مهمی بر‌جا خواهد گذاشت عوامل تعیین‌کننده مسیر قیمت برای آینده این محصول در منطقه آسیا هستند.

در حوزه محصولات پلیمری در بازار پلی‌اتیلن سبک خطی آسیا، چشم‌انداز مبهمی وجود دارد زیرا در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ بازار اتیلن شرایط نسبتا نوسانی را پشت‌سر می‌گذارد با این حال تقاضا برای چین در این دوره رو به افزایش است. از طرفی عرضه‌های دریایی این محصول از اروپا به آسیا، انتظار می‌رود در نیمه دوم سال کاهش پیدا کند که دلیل این امر نیز افزایش تقاضا برای اتیلن در اروپا در این فصل است. در عین حال پلی‌اتیلن سنگین خطی در هفته گذشته با افت ۲۵ درصدی قیمت روبه‌رو‌ بود. تولیدکنندگان به دنبال آن هستند که در نیمه دوم سال تولید خود را افزایش دهند و روی این موضوع خوش‌بین هستند. به عقیده آنها حاشیه سود تولید این محصول در نیمه دوم سال با افزایش روبه‌رو‌ خواهد شد که این مساله تولید این محصول را با افزایش روبه‌رو‌ خواهد کرد.

در این بین قیمت محصول MEG (مونو‌اتیلن گلایکول) در آغاز هفته جاری در منطقه اسیا با افزایش روبه‌رو‌ شد که کارشناسان معتقدند دلیل این امر نیز افزایش قیمت اتیلن و تشویق روانی برای خرید این محصول در منطقه بود. قیمت این محصول در ابتدای هفته ۵ درصد افزایش را تجربه کرده است. قیمت این محصول در جنوب‌شرقی آسیا در سطح ۹۴۰ دلار در هر متریک تن بوده است. در همین زمان قیمت اتیلن در سطح ۱۴۰۵ دلار در هر متریک تن اعلام شد که از رشد ۱۵ دلاری قیمت در منطقه شمال‌شرق آسیا برخوردار بود.

در این بین اما در بازار پلی‌پروپیلن شرایط متفاوت بود. در هفته گذشته کاهش هزینه‌های منابع انرژی، پایین آمدن تمایل به خرید برای صنایع پایین‌دستی و کاهش تقاضا در مجموع برای این محصول باعث شد تا قیمت این محصول در بازارهای آسیا با کاهش روبه‌رو‌ شود. قیمت این محصول بر اساس فوب کره ۱۰۳۰ دلار در هر متریک تن (۱۰۴۰ دلار بر اساس قیمت‌های سی‌اف‌‌آر چین) ثبت شد که ۲۵ دلار کاهش را در مقایسه با هفته قبل از آن نشان می‌دهد. قیمت برای پروپیلن نیز در سطح ۹۶۵ دلار در هر تن بود که ۲۵ دلار کاهش را در مقایسه با هفته قبل از آن نشان می‌دهد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس