افت شدید قیمت قراضه در ترکیه

پس از آنکه معامله جدیدی در بازار قراضه ترکیه نهایی نشد قیمت‌های وارداتی به شدت کاهش یافتند.  آخرین قیمت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۸۰-۲۰- حدود ۶ دلار در هر تن افت داشته و به ۳۴۳ دلار هر تن سی اف آر رسید. به گزارش فولاد ایران، خرید‌ها با کاهش قیمت از سر گرفته شده است.افت تقاضا عرضه‌کننده‌ها را تحت فشار قرار داد تا تخفیف بدهند. اغلب خرید‌های اخیر از آمریکا بوده و بین ۳۴۴ تا ۳۴۵ دلار هر تن سی‌اف‌آر شنیده شده است در حالی که هفته قبل ۳۵۰ تا ۳۵۲ دلار بود.از طرفی میلگرد صادراتی ترکیه ۵۴۵ تا ۵۵۰ دلار هر تن فوب و میلگرد داخلی ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار هر تن درب کارخانه و بی‌حرکت مانده است.

اروپا بزرگ‌ترین عرضه‌کننده قراضه به ترکیه

در پنج ماه نخست سال جاری میلادی واردات قراضه به ترکیه ۳/ ۱۱‌درصد رشد سالانه داشته به ۹ میلیون تن رسید. البته در ماه مه ‌شاهد کاهش بود. در این بین کشورهای اروپایی بزرگترین عرضه‌کننده قراضه به ترکیه باقی ماند. البته خرید از سی‌آی‌اس و آمریکا نیز رشد چشمگیری داشت.علت افزایش واردات قراضه رشد تولید کوره‌های قوس الکتریکی ترکیه بود. تولید فولاد خام ترکیه در این مدت ۳/ ۴‌درصد رشد داشته و ۹/ ۱۵میلیون تن ثبت شد. تولید کوره‌های قوس الکتریی نیز ۱/ ۶‌درصد بهبود یافته و ۱۱ میلیون تن ثبت شد.میزان صادرات قراضه اروپا به ترکیه در این ۵ ماه کمتر از یک‌درصد رشد سالانه داشته و ۳/ ۵ میلیون تن ثبت شد.

بازار ورق سی‌آی‌اس در ثبات نسبی

قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی سی‌آی‌اس این هفته در ثبات بوده است. خریداران ترکیه‌ای نیز تمایلی به معامله در بازار سی‌آی‌اس نشان ندادند. قیمت فعلی ورق گرم صادراتی سی‌آی‌اس ۵۶۰ تا ۵۷۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه است.

طرح مبارزه با آلودگی هوا و افزایش نگرانی‌های بازارهای سنگ‌آهن و فولاد

خبر‌ها حاکی از آن است که دولت چین تلاش‌های خود را برای کنترل آلودگی هوا جدی‌تر گرفته و احتمال دارد استفاده از سنگ‌آهن و زغال‌سنگ خلوص بالا، گاز طبیعی و همچنین کنترل‌های خطوط تولید فولاد را با جدیت بیشتری دنبال کند.حال این برنامه‌ها احتمالا به افزایش ابهامات در قیمت کومودیتی‌ها بینجامد. «برنامه آسمان آبی» دولت چین نیاز به استفاده بیشتر از انرژی‌های پاکی چون ال ان جی (گاز طبیعی مایع) و برق و همچنین سنگ‌آهن با خلوص بالا دارد و راهکارهایی که تاکنون عملی شده از اهداف دولت و خواسته‌های عموم مردم چین هنوز فاصله زیادی دارد.حال با این اوصاف انتظار می‌رود بیش از نیمی از خطوط تولید فولاد چین زیر ذره‌بین برود و برای فصول پاییز و زمستان با بازرسی‌ها و کنترل‌های شدید روبه‌رو شوند که کاهش تولید یا تعطیلی‌های زیادی در پی خواهد داشت. به این ترتیب روند رشد تولید فولاد چین آرام‌تر می‌شود و قیمت‌ها را بالا نگه می‌دارد. تقاضای سنگ‌آهن خلوص بالا نیز بالاتر می‌رود چون کارخانه‌ها به دنبال افزایش بهره‌وری خواهند بود. از این رو معادن سنگ‌آهن چین نیز با چالش‌های زیادی روبه‌رو خواهند شد.

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس