کارشناسان بازار فولاد بر این باورند از لحاظ فنی با در نظر گرفتن موضوعاتی همچون افزایش شکننده حجم تقاضا، مقاومت واحدهای تولیدی در برابر کاهش نرخ، حل نشدن اما و اگرهای بازار قراضه در کنار تمایل قیمت شمش به افت نرخ، شاهد تداوم ابهامات در بازار هستیم تا جایی که نمی‌توان با قطعیت گفت بازار به مسیر افزایشی بازنخواهد گشت. البته ذکر این نکته مهم است که در هفته آینده با روشن شدن داده‌های پیش رو ابهام‌های موجود کمرنگ‌تر می‌شود. این در حالی است که روال غالب در بازار فولاد هنوز کاهشی است اما جرقه‌هایی از رشد قیمت هم دیده می‌شود که نشان می‌دهد بازار در برابر افت نرخ در حال مقاومت است. از طرف دیگر کاهش قیمت دلار در بازار داخلی را داریم که این موضوع هم یک سیگنال «روانی» و «فنی» برای تداوم کاهش نرخ در بازارهای فولاد است. از طرفی با توجه به شرایط قرارگیری در اواسط گام دوم افت نرخ، نمی‌توان گفت کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد متوقف شده است، به این معنا که هنوز هم روال عمومی از کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار نگران است که این روند باعث می‌شود پتانسیل فروش حتی با قیمت‌های پایین‌تر از قیمت رایج در بازار دیده شود. در این بین کسانی که در گذشته کالا را به امید رشد قیمت‌ها خریده‌اند در حال حاضر به‌صورت تدریجی در حال ورود به فاز زیان هستند؛ در حالی که این شرایط باعث می‌شود توان مدیریت بازار از واحدهای فولادی هم گرفته شود. اگر چه روال عمومی در بازار فولاد هنوز بر فاز افت قیمت‌ها استوار است، ولی کاهش نرخ شاید برای اولین بار در سه هفته اخیر با مقاومت روبه‌رو شده و این مقاومت می‌تواند در ابتدا از شتاب افت قیمت‌ها کم کند و در مرحله بعد سیگنال هایی از افزایش نرخ را تعریف کند.

شرایط حاکم بر بازار فولاد در حالی است که انتظار کاهش قیمت‌های جهانی فولاد، جو مبهمی را پیش روی بازار گذاشته است که بیشتر از آنکه به‌صورت واقعی نمود پیدا کند، به شکل هیجان و نگرانی خودنمایی می‌کند. این هیجان و نگرانی به این صورت است که ترس از کاهش بیشتر قیمت‌ها اجازه رشد نرخ را در بازار محصولات فولادی نمی‌دهد تا جایی که حتی بسیاری از اهالی بازار اعتقاد دارند قیمت میلگرد شاید در بازار آزاد وارد پایه ۲ هزار تومانی شود که وارد شدن به این رقم اگرچه دلیل بنیادین خاصی ندارد، اما صحبت کردن درباره آن باعث شده تردید در بازار بیشتر شود.

شرایط فعلی بازار، جزو برهه‌های سخت است؛ به این معنا که نه می‌توانیم پتانسیل رشد قیمت‌ها را مطرح کنیم و نه می‌توانیم راجع به عدم کاهش نرخ صحبت کنیم. ‌این شرایط ابهام نگران‌کننده‌ای را در بازار ایجاد می‌کند؛ ولی با فرض بالا بودن نسبی موجودی انبارها و وجود فروشنده و البته عدم خودنمایی تقاضای صادراتی با فرض افت قیمت دلار هنوز جریان کاهش در بازار خودنمایی می‌کند. جرقه‌های رشد قیمت‌ها نیز به‌صورت مقطعی در بازار دیده می‌شود. این وضعیت، بیشتر شرایط ابهام بازار فولاد را تعریف می‌کند.‌ با توجه به این شرایط شاید ترسیم دورنمای بازار بسیار دشوار باشد و حتی ازتاثیرگذاری داده‌های فنی و بنیادی هم خارج باشد. در این شرایط است که باید بیشتر به جو روانی بازار توجه کرد و در حال حاضر این جو روانی با ذهنیت «کاهش قیمت دلار و سکه»، نزولی است؛ هرچند مقاومت‌هایی هم در برابر آن شکل می‌گیرد، ‌با توجه به این شرایط هنوز نمی‌توانیم تغییر فاز بازار را ترسیم کنیم اگر چه نمی‌توان گفت تغییر(در اینجا رشد قیمت‌ها به‌صورت مقطعی) محتمل نیست.‌

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس